czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
poniedziałek, 10 wrzesień 2012 12:09

Jakubowski zwycięzcą Metafor Rzeczywistości

Napisane przez Tadeusz Bikk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jarosław Jakubowski otrzymuje nagrodę Jarosław Jakubowski otrzymuje nagrodę fot. Marek Zakrzewski / mat. teatru

Wiele polskich tekstów dramatycznych nigdy nie pojawia się na teatralnych deskach. To właśnie chcą zmienić organizatorzy konkursu „Metafory Rzeczywistości". Jego tegorocznym zwycięzcą został Jarosław Jakubowski, który napisał sztukę „Wieczny kwiecień".

„Metafory Rzeczywistości" to konkurs organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu. Ideą organizatorów jest znalezienie ciekawych tekstów scenicznych, a także umożliwienie scenarzystom zaistnienia na polskich scenach teatralnych. Na konkurs przysyłane są nowe dramaty polskie dotyczące współczesnej problematyki.
Główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu otrzymał w niedzielę 9 września dramat „Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego. W ostatniej fazie konkursu sztuka ta walczyła z tekstem „Zażynki" Anny Wakulik przygotowanym pod opieką reżyserską Katarzyny Kalwat oraz dramatem „Kopia paryskiego metra w kawałkach" Marty Sokołowskiej, przygotowanym pod opieką reżyserską Bartosza Zaczykiewicza. „Wiecznym kwietniem" zajęła się reżyserka Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Dramat Jakubowskiego mówi o tym, co stało się z Polakami po katastrofie smoleńskiej. Odwołuje się do własnych doświadczeń i wspomnień. W historię wplątana jest więc śmierć Jana Pawła II, Kurta Cobaina i Czarnobyl. "Wieczny kwieceiń" przywołuje wiele sytuacji, w których Polska dzieliła się na dwa wrogie sobie obozy.
Jury wyjaśniło, że tekst Jakubowskiego był najciekawszy i miał interesującą formę sceniczną podczas czytania performatywnego. W skład jury weszli Paweł Szkotak – dyrektor Teatru Polskiego, prof. dr hab. Przemysław Czapliński – literaturoznawca i Łukasz Drewniak – krytyk teatralny. 3 finałowe teksty wybrali oni spośród nadesłanych 191 dramatów.
Główną nagrodą w konkursie było 15 tysięcy złotych. Sztuka Jakubowskiego zdobyła także nagrodę publiczności w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodę dziennikarzy o tej samej wysokości otrzymała Anna Wakulik.
Poznański Teatr Polski zorganizował konkurs na dramat już po raz piąty. Celem organizatora jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną. Dyrektor teatru sądzi, że większość nowych tekstów dramatycznych nigdy nie zostaje wystawiona na scenie. Chciałby więc, aby konkurs organizowany w poznańskim teatrze dawał możliwość współpracy na linii autor – reżyser – aktor. Dzięki takim konkursom scenarzyści mogą nauczyć się, jak dostosować swój tekst do wymagań scenicznych reżyserów i aktorów.
Podczas pierwszego etapu konkursu wybierane są trzy ze wszystkich nadesłanych tekstów. Każdy może nadesłać swój tekst – pod warunkiem, że nie był on wcześniej publikowany ani wystawiany. Potem przystosowuje się wybrane teksty do wymogów sceny. Zawiązuje się współpraca między scenarzystami, a zaproszonymi reżyserami i aktorami Teatru Polskiego. Podczas trzeciej, ostatniej fazy konkursu, tekst zostaje zaprezentowany w formie czytań scenicznych.
Zdobywcy głównej nagrody mogą potem liczyć na realizację teatralną swoich sztuk. Prepremiera polska sztuki opartej na scenariuszu Jakubowskiego planowana jest na sezon 2012/2013 w Teatrze Polskim w Poznaniu. Spektakl reżyserować będzie Agnieszka Korytkowska-Mazur.
Jak do tej pory scenicznej wersji doczekały się takie teksty, jak „Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, "Mykwa" i "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego, "Przyjaciel" Radosława Paczochy, oraz "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika.
Jarosław Jakubowski nie po raz pierwszy został nagrodzony za swoją działalność dramatopisarską. Zdobył m.in. pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na komedię współczesną rozpisanym przez Teatr Powszechny w Łodzi za sztukę "Życie" w 2010 roku. Prapremiera tej sztuki odbyła się w listopadzie 2011 roku. Jakubowski debiutował tekstem „Dom matki", którego czytanie sceniczne odbyło się w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w 2007 roku. Jakubowski próbował swoich sił również w poprzednich edycjach konkursu „Metafory Rzeczywistości". W 2010 roku znalazł się w finale ze swoim dramatem „Generał". Ta sztuka miałą swoją prepremierę w Teatrze IMKA w Warszawie w 2011 roku. Spektakl na podstawie scenariusza Jakubowskiego otrzymał główną nagrodę na VI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „R@port" w Gdyni. Sztuki Jakubowskiego podobały się również na innym konkursie w Gdyni – trzy razy był w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W kwietniu 2012 roku Teatr Polski w Bydgoszczy wystawił sztukę Jakubowskiego „Wszyscy święci". Spektakl reżyserował Wojciech Faruga. Jakubowski jest też autorem kilku tomów wierszy - „Pseudo", „Ojcostych", „Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców", „Wada wymowy", „Kamyki", „Marta", „Wszyscy obecni" i „Flow". Wydał także tom prozy „Slajdy". Jest współpracownikiem dwumiesięcznika literackiego „Topos".

{jumi [*7]}

a