środa, maj 01, 2024
Follow Us
poniedziałek, 01 październik 2012 10:05

Symbioza z naturą według Igora Olesia

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jedna z fotografii Igora Olesia Jedna z fotografii Igora Olesia fot. Foto Cafe 102

Jak można odciąć się od wszystkiego, co nas na co dzień otacza? Według fotografa Igora Olesia – najlepiej uciec w świat nietkniętej natury. O tego rodzaju ucieczce opowiadają zdjęcia artysty, które możemy obejrzeć na wystawie „Symbioza" w łódzkiej klubokawiarni Foto Cafe 102. 

Punktem wyjścia dla fotografii Igora Olesia był moment, kiedy artysta chciał się odciąć od całego świata. Pragnął spędzić trochę czasu w samotności i stworzyć dla siebie azyl – przestrzeń, w której mógłby odpocząć. Wybrał las – przestrzeń natury nietkniętej cywilizacją. Sam artysta mówi o cyklu swoich fotografii w ten sposób: „Symbioza opowiada o momencie, czasie, w którym czułem ogromną więź z naturą i chciałem do niej należeć - stanowić jej część. Trwając w tym stanie zmęczenia rzeczywistością, trwałem w symbiozie z otoczeniem, które podświadomie samo się nasunęło i samo mnie przyciągnęło."
Oleś zauważył, że ludzie wciąż pragną mieć kontakt z naturą i tę swoją potrzebę realizują na wiele sposobów. Jedni mogą hodować rośliny doniczkowe, inni zajmują się ogrodem, a jeszcze inni spędzają czas wolny na łonie przyrody – na łące lub w lesie. Na fotografiach artysta chciał przedstawić współistnienie natury i człowieka. Połączył więc naturalistyczne kadry z wykreowanymi obiektami-rzeźbami. Te ostatnie to metafora ogrodów i ogródków.
Ekspozycja „Symbioza" to artystyczna, autorska wizja „ogrodu" – miejsca, gdzie działalność człowieka łączy się z życiem natury. Niektórym może się wydawać, że „ogród" Olesia jest mroczny i niepokojący. Jest to jednak przedstawienie azylu, schronienia artysty – miejsca, gdzie mógł on znaleźć ciszę i spokój.
Igor Oleś urodził się w 1989 roku w Krakowie. Obecnie studiuje na IV roku fotografii na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Interesuje go fotografia kreacyjna, inscenizowana. Do swoich dzieł używa przedmiotów codziennego użytku, by stworzyć wizje w postaci makiet i inscenizacji plastycznych. W swojej twórczości wykorzystuje światło, by uzyskać formę, która zaskakuje, szokuje i zmusza widza do analizy każdego szczegółu. Artysta korzysta z różnego rodzaju technik, m.in. z fotografii otworkowej.
Fotografie Igora Olesia do tej pory można było obejrzeć w warszawskiej Galerii 2b+r, w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu, w łódzkim Bagdad Cafe i Muzeum Kinematografii oraz w PWSFTViT.
Jego najnowszą wystawę można zobaczyć w Foto Cafe 102, która mieści się przy ul. Piotrkowskiej 102 w Łodzi. Kawiarnia, będąca jednocześnie klubem i galerią fotografii znajduje się w budynku dawnej wozowni. Atmosferę wnętrza budują światło i mrok, jazz i chillout oraz fotografia. Kawiarnia co dwa tygodnie prezentuje nową wystawę fotografii. Można tu trafić także na pokazy filmów, koncerty, spotkania literackie i promocje książek. Można również obejrzeć kolekcję kamer i aparatów fotograficznych. Wernisaż wystawy Igora Olesia odbędzie się tutaj we środę 3 października o godz. 19.

{jumi [*7]}

a