piątek, maj 10, 2024
Follow Us
środa, 03 październik 2012 15:50

Studenci poszukują mieszkań i współlokatorów

Napisane przez cashcom.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Studenci poszukują mieszkań i współlokatorów www.sxc.hu

Studenci gorączkowo poszukują mieszkań na rok akademicki 2012/2013. Według ekspertów serwisu otoDom.pl młodzi ludzie najczęściej szukają mieszkań dwu- i trzypokojowych, a przy wyborze w głównej mierze kierują się ceną. Jednak nie tylko znalezienie wymarzonego lokum w rozsądnej cenie stanowi dla nich wyzwanie. Równie trudne może okazać się znalezienie odpowiednich współlokatorów.

Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą mieszkać w akademiku, to ostatni dzwonek, aby znaleźć sobie lokum i współlokatorów. Serwis otoDom.pl postanowił ułatwić im te poszukiwania. Na stronie internetowej http://otodom.pl/dla-studenta oprócz ofert mieszkań, można znaleźć ogłoszenia osób chętnych do dzielenia lokum, porady ekspertów na temat bezpiecznego i udanego wynajmu, a także gotowe wzory umów.
- Umowy na wynajem mieszkania podpisuje się z reguły na okres co najmniej jednego semestru, często na cały rok akademicki, a czasem nawet na dłużej. Dlatego bardzo ważne jest, aby przy wyborze współlokatorów obyło się bez niemiłych niespodzianek – uważa Agata Polińska z serwisu otoDom.pl. Niestety, kłopotów związanych z dzieleniem lokum, a także potencjalnych przyczyn konfliktu nie brakuje. Zaczynając od niejasności związanych z rozliczaniem wspólnych rachunków, przez kwestie sprzątania po ustalenie ciszy nocnej.
Tomek, student III roku ochrony środowiska w Poznaniu, rok temu dzielił dwupokojowe mieszkanie z synem właścicielki. - Kompletnie ignorował moje prośby o ściszenie muzyki, nawet wtedy, kiedy uczyłem się do sesji – mówi. - Do tego dochodziły wizyty znajomych o każdej porze dnia i nocy oraz regularne podkradanie jedzenia z lodówki. To naturalne, że czuł się swobodnie, będąc u siebie, ale są przecież pewne granice - dodaje Tomek. Po kolejnej kłótni Tomek postanowił się wyprowadzić i wypowiedział umowę najmu.
Najczęściej okres wypowiedzenia umowy najmu studenckiego wynosi miesiąc, więc w najbardziej skrajnych przypadkach znalezienie nowego lokum w tym czasie może okazać się końcem naszych problemów ze współlokatorem. Dobrze wie o tym Michał, obecnie student II roku na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
– W czasie studiów mieszkałem już w sumie z 6 różnymi osobami. Z trójką z nich naprawdę trudno było wytrzymać. Dwukrotnie zdecydowałem się na zmianę mieszkania właśnie z tego powodu. Za każdym razem wypowiedzenie umowy odbywało się bez większych problemów. Choć trzeba przyznać, że szukanie nowego miejsca zajmuje zawsze sporo czasu i uwagi. Ale czasem naprawdę warto – świetnie dogaduję się z moimi obecnymi współlokatorami - mówi Michał.
Więcej o tym, jak wybrać odpowiedniego współlokatora przeczytasz na cashcom.pl.

{jumi [*7]}

a