poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
piątek, 09 listopad 2012 14:21

"Polski Gaudi" z nowymi projektami w Warszawie

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej - realizacja Stanisława Niemczyka Kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej - realizacja Stanisława Niemczyka fot. sluzew.dominikanie.pl

Wybitny architekt kościołów Stanisław Niemczyk szykuje kolejne projekty w Warszawie. „Polski Gaudi" został zaproszony do wykończenia prezbiterium kościoła i kaplicy św. Dominika u dominikanów na Służewiu, gdzie już można podziwiać jedną z jego realizacji – kaplicę pw. Matki Bożej Różańcowej.

O tym, że Stanisław Niemczyk będzie tworzył dalej w stolicy, poinformowano podczas czwartkowego seminarium „Małe formy sakralne" zorganizowanego przez IV Seminarium Kurii Metropolitalnej Warszawskiej i Pracownię Architektury Sakralnej i Monumentalnej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Wiadomość ta z pewnością podniesie na duchu wszystkich poszukujących piękna w polskich kościołach.
Niemczyk korzysta m.in. z drewna, kamienia i cegły, umiejętnie je łącząc i wydobywając z nich piękno i ciepło. Cegłę architekt lubi porównywać do chleba. Tak, jak chleb jest wypiekana i ma stronę dolną, której się nie pokazuje i „reprezentacyjną" - górną. Dolna część cegły nosi ślady palców budowniczego – a spodnia część chleba najlepiej smakuje.
Pierwsza realizacja Niemczyka u dominikanów na Służewie – kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej – wzbudziła zachwyt zarówno wiernych, jak i duchownych oraz znawców. Ściany są tu wyłożone olchowym drewnem, mają miękkie, opływowe kształty, jak u Gaudiego. Okalają one ołtarz z tabernakulum i obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z przełomu XVI i XVII wieku. Potem łączą się z sufitem i centralnie ulokowaną, oświetloną kopułą. Kaplica powstała w 2006 roku. Teraz kościelni hierarchowie stawiają ją za przykład dobrze zaprojektowanej przestrzeni sakralnej.
Dominikanie nie chcą więc poprzestać na jednorazowej współpracy, ale zaprosili już Niemczyka do projektu wykończenia prezbiterium kościoła i kaplicy św. Dominika.
Stanisław Niemczyk wielokrotnie był już doceniany za swoją twórczość. W 1998 roku otrzymał Honorową Nagrodę SARP. Jan Paweł II uhonorował go odznaczeniem "Pro Ecclesia et Pontifice" w 2000 roku. Z kolei Papieska Rada ds. Kultury przekazała mu medal "Per artem ad Deum". Realizacje Niemczyka można zobaczyć głównie na Śląsku. W latach 1978-1982 wybudował w Tychach kościół Ducha Świętego o kształcie namiotu z polichromiami Jerzego Nowosielskiego. W kolejnych latach powstał kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w rodzinnym mieście artysty, Czechowicach-Dziedzicach oraz kościół i klasztor dla Zakonu Braci Mniejszych Ojców Franciszkanów w Tychach.

Podczas seminarium dotyczącego form sakralnych jego współorganizator profesor Konrad Kucza-Kuczyński z Pracowni Architektury Sakralnej i Monumentalnej na Wydziale Architektury PW ubolewał, że wybitna, współczesna architektura kościołów i kaplic powstaje w Szwajcarii, Niemczech, Austrii i Skandynawii, a nie u nas. W zagranicznych książkach o architekturze sakralnej można znaleźć informację tylko o jednej współczesnej, polskiej realizacji. Chodzi o prywatną kaplicę Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą, która jest projektem warszawskiej pracowni Beton, Marta i Lech Rowińscy. Ta kaplica z drewna, szkła i gontu ma tylko 82 m kw.

Wydaje się więc, że na więcej pięknych kościołów i kaplic będziemy musieli poczekać – tak jak Hiszpanie na Sagradę Familię. Jednak metropolita Barcelony kardynał Lluis Martinez Sistach zapowiedział, że świątynia ta zostanie ukończona do 2026 roku. Może więc i u nas – za sprawą Niemczyka i innych utalentowanych twórców – powstaną nowe i piękne budowle sakralne.

{jumi [*8]}

a