środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 113.
wtorek, 30 kwiecień 2013 23:44

Majówka w teatrze

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas długiego majowego weekendu w Warszawie można nadrobić teatralne zaległości.

Zachęcają  nas do tego  Teatr Polonia i Och-Teatr. Będziemy mieli okazję zobaczyć najpopularniejsze spektakle obu scen. 3 maja 2013 Och-Teatr zaprasza na 19:30 na wyreżyserowany przez Krystyną Jandę spektakl POCZTÓWKI Z EUROPY ze znakomitą obsadą – na scenie Maria Seweryn, Dorota Pomykała, Magdalena Zawadzka, Wiesława Mazurkiewicz, Leonard Pietraszak oraz Paweł Ciołkosz/Cezary Kosiński.  Młody i dobrze sytuowany Ivory Sutton wraca do rodzinnego domu po kilku latach podróży po Europie. Towarzyszy mu urocza, poznana w Paryżu narzeczona Gillian. Wszystko wygląda świetnie i spotkanie przynosi początkowo dużo radości wszystkim członkom rodziny, ale okazuje się, że to tylko pozory sielanki, bowiem ku zaskoczeniu młodych podróżników na jaw wychodzi kilka "niewygodnych" faktów z życia rodziny: otóż zmarła rok wcześniej 97-letnia babcia Nana… jednak żyje, ma się bardzo dobrze i w dodatku mieszka w tym samym domu, ciocia Ester z powodzeniem prowadzi usługi zupełnie dziwny interes, Ivory ma brata bliźniaka, gdzieś zginęła służąca, odnalazł się za to rzekomo nieżyjący od dawna pies, a w dodatku dom przypomina krzywą wieżę w Pizie… i to tylko początek kłopotów. Ta skrząca się absurdalnym, momentami nieco okrutnym humorem komedia wciąga widza w sam środek zwariowanego domu. Bombarduje zwrotami akcji, nie pozwala odetchnąć. Paradoksalnie jednak okazuje się, że ów "krzywy dom wariatów" to spokojne oko cyklonu. Burza jest gdzie indziej...
W sobotę 4 maja o g. 19:30, również na scenie Och-Teatru Krystyna Janda wystąpi w kultowym spektaklu z piosenkami Agnieszki Osieckiej. „Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka - dziś dojrzała kobieta po przejściach - i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego.  W spektaklu emocje przekazywane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej.
Z kolei opowieść o Polakach i polskości z plejadą aktorskich gwiazd czyli „Zemsta” grana będzie w niedzielę 5 maja o 16:30 i 19:30 oraz w poniedziałek 6 maja o 19:30. Hrabia Aleksander Fredro o Polaków życiu sąsiedzkim. Ile to już razy śmieliśmy się ze sporu o mur graniczny i fanfaronad Papkina? Ile wspaniałych i legendarnych kreacji aktorskich zyskaliśmy dzięki Zemście? To arcydzieło polskiej literatury to jednak nie tylko klasyka komedii – elementarz komizmu sytuacyjnego, przerysowanych postaci czy humoru słownego - ale również jeden z najbardziej krytycznych utworów o polskości, często w szyderczy i o dziwno wciąż aktualny sposób wyszydzający nasze narodowe przywary i słabostki. Utwór, którego ostrze zaczyna nam doskwierać, gdy mija już śmiech. Na scenie - m.in. Artur Barciś, Cezary Żak, Wojciech Pokora, Wiktor Zborowski.
Teatralny maraton czeka nas również w Polonii. 3 maja  odbędzie się 50. spektakl  "Danuty W". Spektakl powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice", opracowanej przez Piotra Adamowicza, wydanej przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa. W odważnej i przejmującej autobiografii  autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Mówi - jak zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń. W roli Danuty Wałęsy na scenie Krystyna Janda, która o swojej pracy nad tekstem i spektaklem mówi tak:
Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski  w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet.
Gombrowicz i aktorski popis Wojciecha Malajkata czyli „ZBRODNIA Z PREMEDYTACJĄ” to propozycja na sobotę 4 maja (g. 19:30) Historia śledztwa w sprawie… nieistniejącej zbrodni pokazuje, że Gombrowicz miał niezwykły dar operowania ironią, humorem, absurdem. W wydaniu scenicznym Gombrowicz urzeka - jest i śmieszny, i straszny. Widzowie mają okazję podążać krętymi ścieżkami, które prowadzą do miejsc nieoczywistych. Adaptacja słynnego opowiadania Gombrowicza, dokonana przez Izabellę Cywińską, rymuje się dziwnie z naszym czasem, miejscem, chwilą. Atmosfera podejrzliwości i bezpodstawnych oskarżeń, atmosfera paranoi, jakże jest nam bliska. W głównej roli Sędziego Śledczego Wojciech Malajkat, występują także Rafał Mohr czy Elżbieta Kępińska.
I na deser okazja, żeby na koniec długiego weekendu z dystansem przyjrzeć się miejscom, do których być może niektórzy z nas będą w poniedziałek zmuszeni powrócić: „METODA” – rzecz o o rekrutacji do korporacji. Spojrzenie na zdehumanizowany świat nowoczesnej korporacji. Cztery osoby zamknięte w jednym pomieszczeniu podlegają serii testów, służących wyselekcjonowaniu - metodą "doboru naturalnego" - najlepszych pracowników. Historia o agresji, o konformizmie, o pędzie do sukcesu za każdą cenę... A przede wszystkim o manipulacjach, jakim ulegamy w zglobalizowanym świecie i co gorsze: zgadzamy się na nie - dla pieniędzy. Przy całej powadze tematu, spektakl niepozbawiony wielu bardzo zabawnych scen. Aktorski popis Marii Seweryn, Rafała Mohra, Wojciecha Chorążego oraz Karola Wróblewskiego.
„Metoda” - w niedzielę 5 maja o 19:30.
Na zdjęciu - scena ze spektaklu "Pocztówki z Europy" {jumi [*7]}

 

a