środa, maj 15, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24002.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24002
czwartek, 02 czerwiec 2016 10:34

Czas polskiej muzyki

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czas polskiej muzyki fot. Ewa Ploplis

Utwory polskich i słowiańskich kompozytorów m. in. Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Antonina Dvoraka i Fryderyka Chopina, a także mniej znanych kompozytorów i nieznanych będzie można usłyszeć 5 czerwca o godz. 15 na Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystego koncertu z okazji 1050-lecia Państwa Polskiego.

Jest to ostatnie wydarzenie muzyczne z okazji 1050-lecia Chrztu Polski organizowane w br. przez Zespół Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych (ZPOSM) I i II st. im. G. Bacewicz w Warszawie i jednocześnie koncert doroczny uczniów szkoły.

W koncercie wystąpi ok. 130 wykonawców: pedagogów i uczniów, w tym 11 indywidualnych wykonawców, członkowie dwóch orkiestr i chóru II stopnia ZPOSM. Wśród zaproszonych gości są: córka Grażyny Bacewicz (patronki szkoły) Alina Biernacka, władze oświatowe, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szczególne zaproszenie zostało wystosowane do państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich oraz Ewy i Jerzego Maksymiuków.

W programie koncertu znalazły się utwory znanych kompozytorów tj. m. in. Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego. Nie zabraknie oczywiście muzyki Fryderyka Chopina. Będzie można także zapoznać się z twórczością mniej znanych kompozytorów, a także początkujących twórców - uczniów Wolskiej Szkoły Muzycznej. Młodzi wykonawcy zaprezentują m.in.: Preludia taneczne Witolda Lutosławskiego, Źródło Aretuzy z cyklu Mity op.30 i Etiudę b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego, III cz. Sonaty na flet i fortepian Wojciecha Kilara i Krakowiaka Adama Świerzyńskiego. Wystąpi także Chór Młodzieżowy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II St. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie pod dyrekcją prof. dr hab. Wandy Tchórzewskiej-Kapały, który wykona m.in. Rotę Feliksa Nowowiejskiego, a także Orkiestra II st. ZPOSM pod dyrekcją profesora Andrzeja Borzyma, która zaprezentuje „Podróż przez cztery wymiary". Koncert zakończy występ Orkiestry Kameralnej ZPOSM pod dyrekcją Włodzimierza Promińskiego.

- Rocznica 1050-lecia Państwa Polskiego to dobry czas dla propagowania polskiej muzyki i polskich kompozytorów. Zarówno tych znanych jak i mniej znanych kompozytorów i mniej znanych dzieł, a także promowanie młodych talentów - mówi dr Dorota Popławska, dyrektor Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz. - Głównym celem koncertu jest upamiętnienie rocznicy chrztu i powstania Państwa Polskiego, ale jest to także okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności młodych wykonawców i kompozytorów, uczniów i przyszłych absolwentów naszej szkoły, czyli kolejnego utalentowanego pokolenia młodych muzyków - dodaje.

- Wydarzenia muzyczne takie jak to, są dla uczniów - młodych muzyków okazją do prezentacji swoich umiejętności i efektów wieloletniej pracy, a także mobilizacją do osiągania dalszych sukcesów – kontynuuje dyrektor D. Popławska. - Są także elementem dydaktyki, gdyż dzięki takim koncertom młodzi muzycy zdobywają doświadczenie w koncertowaniu na dużych scenach i dla szerszej publiczności. Natomiast publiczność ma okazję posłuchać polskiej i słowiańskiej muzyki w profesjonalnym wykonaniu jeszcze mało znanych, utalentowanych młodych wykonawców - dodaje.

Szkoła Muzyczna na warszawskiej Woli kształci pokolenia muzyków i artystów. Wśród nich są m.in.: pianista Andrzej Wierciński, który w ub.r. brał udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, znana aktorka Edyta Jungowska, śpiewaczka operowa Agnieszka Mazur i czołowa polska perkusistka Monika Szczecińska. Co roku Szkołę I i II stopnia opuszcza kilkudziesięciu absolwentów. Od początku jej istnienia to ponad 1600 absolwentów I st. i ponad 160 – II st. (nie licząc absolwentów w br.). W minionym roku ZPOSM ukończyło 52 uczniów. W br. ZPOSM opuści 43 absolwentów, w tym 37 - I st. i 6 – II st.

- Wszyscy nasi absolwenci dostają się do wyższych uczelni, co jest zasługą i sukcesem 124 pedagogów – fachowców w zakresie wiedzy ogólnokształcącej i muzycznej, którzy uczą w naszej szkole – mówi z dumą dyrektor D. Popławska.

Wolska Szkoła Muzyczna nie tylko kształci wartościowych młodych muzyków, ale ma także aspiracje stać się prężnym ośrodkiem kulturalno-muzycznym nie tylko na Woli i w Warszawie, ale także w kraju, a nawet za granicą. Organizuje konkursy, przesłuchania i koncerty m.in. w br.: „II Ogólnopolskie Konfrontacje Duetów Perkusja i ...", „II Warszawskie Spotkania Pianistyczne z Feliksem Rybickim". Z okazji obchodów 1050-lecia Państwa Polskiego w marcu w ZPOSM, odbył się Szkolny Festiwal Zespołów „Tańce Polskie", a 10 kwietnia koncert w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego S1 w Warszawie. Wzięło w nim udział ok. 150 wykonawców (licząc z członkami orkiestr i chóru). W programie znalazły się także utwory kompozytorów polskich. 4 czerwca w Szkole Muzyczne na Woli odbędzie się kolejny uroczysty koncert uczniów i pedagogów prezentujących muzykę polską i słowiańską.

Darmowe bilety na koncerty 4 i 5 bm. można otrzymać w ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie, ul. Tyszkiewicza 42. Koncert w Zamku Królewskim jest przewidziany dla 350 osób.

Program Koncertu w Zamku Królewskim 5.06.2016. godz. 15.00

1. Chór Młodzieżowy Państwowej Ogólnokształcacej Szkoły Muzycznej I i II St. nr 3 im. G.Bacewicz w Warszawie , dyrygent – prof. dr hab. Wanda Tchórzewska-Kapała, akompaniament – Irena Sienkiewicz,
Fekliks Nowowiejski- Rota, J. Świder- W mądrość przedwieczną,W. Żeleński opr. J.Maklakiewicz- Zaczarowana Królewna, A.Chmielewska – Tych miłości które z nami...- prawykonanie
2. J. L. Dussek – Sonatina I
Antonina Woźniak – harfa, kl. VI, ucz. Natalii Ostrowskiej
3. Eryk Ploplis-Olczak – Taniec góralski
Eryk Ploplis-Olczak – fortepian, kl. IIG, ucz. Tatiany Widery-Sanjines
Paulina Zmysłowska – skrzypce, kl. IIG, ucz. Włodzimierza Promińskiego
Krzysztof Poleszak – wiolonczela kl. IIG, ucz. Michała Nyżnyka
klasa kameralistyki Romy Orłowskiej
4. Antonin Dworak – Taniec słowiański e - moll
Jagoda Tymińska – skrzypce, kl. V, ucz. Justyna Grzegorczyk-Kani
przy fortepianie Elżbieta Jarszewska-Kordykiewicz
5. Stefan B. Poradowski - Siciliano
Zofia Kupczyk – altówka, kl. IIG, ucz. Marcelego Szczerka
przy fortepianie Justyna Stećko-Grzegorzewska
6. Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Piotr Aleksandrow – fortepian, kl.IL, ucz. Romy Orłowskiej
7. Wojciech Kilar – Sonata na flet i fortepian, cz. III Rondo-Allegro
Maria Lewicka – flet, kl. IL, ucz. Marzeny Niciewicz
przy fortepianie Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz
8. Karol Szymanowski – Źródło Aretuzy z cyklu Mity op.30
Karolina Pawul – skrzypce, kl. II-IIIL, ucz. Andrzeja Kordykiewicza
przy fortepianie Elżbieta Jarszewska-Kordykiewicz
9. Adam Świerzyński - Krakowiak
Justyna Szynkarczyk – flet, kl. IIIG, ucz. Marzeny Niciewicz
przy fortepianie Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz
10. Fryderyk Chopin – Ballada F-dur op. 38
Alicja Rokita – fortepian, kl. IL, ucz. Krzysztofa Rynkiewicza
11. Witold Lutosławski – Preludia taneczne nr 4 i 5
Jan Tomaszuk – klarnet , kl. IL, ucz. Jerzego Czyrana
Barbara Bowtruczuk – fortepian, kl. IIIG, ucz. Romy Orłowskiej
klasa kameralistyki Romy Orłowskiej
12. Orkiestra II st. - Andrzej Borzym – „Podróż przez cztery wymiary"
13. Orkiestra Kameralna – W. Killar – orkiestra pod dyrekcją Włodzimierza Promińskiego

fot. Ewa Ploplis

{gallery}24002{/gallery}

a