poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24113.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24113
czwartek, 23 czerwiec 2016 10:29

Podróż przed muzyczne wymiary

Napisane przez EP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podróż przed muzyczne wymiary fot. Ewa Ploplis

Podczas koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie 5 czerwca, który był ostatnim wydarzeniem zorganizowanym, przez Zespół Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz (ZPOSM) w Warszawie z okazji rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski, prezentowane były utwory przede wszystkim znanych polskich i słowiańskich kompozytorów m. in. F. Chopina, K. Szymanowskiego, W. Kilara i W. Lutosławskiego, a także trzy kompozycje, których nazwiska twórców są związane z Wolską Szkołą Muzyczną.

„Podróż przez cztery wymiary" Andrzeja Borzyma, kompozytora i jednocześnie pedagoga ZPOSM, „Tych miłości, które z nami..." Aleksandry Chmielewskiej, kompozytorki, studentki Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie i absolwentki Wolskiej Szkoły Muzycznej oraz „Taniec góralski" Eryka Ploplis, początkującego kompozytora, ucznia kl. II gimnazjum klasy fortepianu Tatiany Widery-Sanjines i klasy kameralistyki Romy Orłowskiej Wolskiej Szkoły Muzycznej to trzy dzieła zasługujące na uwagę nie tylko ze względu na walory artystyczne, ale także dlatego, że ich kompozytorzy związani są w Wolską Szkołą Muzyczną.

Koncert, w którym wzięło udział ok. 130 wykonawców: pedagogów i uczniów, w tym 11 indywidualnych wykonawców oraz członkowie dwóch orkiestr i chóru II stopnia Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. w Warszawie, rozpoczął się „Rotą" F. Nowowiejskiego w wykonaniu Chóru Młodzieżowego II st. Szkoły, pod dyrekcją Wandy Tchórzewskiej-Kapały i przy akompaniamencie Ireny Sienkiewicz, Następnie chór wykonał utwory J. Świdera i W. Żeleńskiego, a także „Tych miłości, które z nami..." wspomnianej już wcześniej młodej i dobrze zapowiadającej się kompozytorki Aleksandry Chmielewskiej - studentki IV roku Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Warszawskiego im. Fryderyka Chopina.

Młodzi wykonawcy zaserwowali słuchaczom dużo wspaniałej muzyki w bardzo dobrym wykonaniu: m.in. Preludia taneczne nr 4 i 5 Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Jana Tomaszuka – z klasy I liceum Szkoły, ucznia Jerzego Czyrana. Na fortepianie akompaniowała mu Barbara Bowtruczuk, z kl. III gimnazjum, uczennica klasy fortepianu Romy Orłowskiej. Uczniowie są w klasie kameralistyki R. Orłowskiej. Źródło Aretuzy z cyklu Mity op. 30 Karola Szymanowskiego można było usłyszeć w wykonaniu Karoliny Pawul, uczennicy Andrzeja Kordykiewicza, przy akompaniamencie Elżbiety Jaroszewskiej-Kordykiewicz. Balladę F-dur op. 38 F. Chopina zaprezentowała Alicja Rokita, laureatka (w bieżącym. roku szkolnym) Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sochaczewie, uczennica kl. I liceum Szkoły w klasie fortepianu Krzysztofa Rynkiewicza. Natomiast Etiudę b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego wykonał Piotr Aleksadrow, uczeń kl. I liceum w klasie fortepianu Romy Orłowskiej.

Ukoronowaniem muzycznej uczty były: „Podróż przez cztery wymiary" Andrzeja Borzyma w wykonaniu Orkiestry szkoły II st. pod batutą kompozytora i na zakończenie „Orawa" Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Kameralnej II st. Wolskiej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Włodzimierza Promińskiego.

Wolska Szkoła Muzyczna, której dyrektorem jest pani dr Dorota Popławska, wykorzystała 1050 rocznicę powstania Państwa Polskiego jako czas do propagowania polskiej muzyki. Z tej okazji w br. Szkoła zorganizowała szereg imprez muzycznych. (pisaliśmy o tym wcześniej). Koncert na Zamku Królewskim był ostatnim wydarzeniem z tej okazji organizowanym przez szkołę.

fot. Ewa Ploplis

{gallery}24113{/gallery}

a