sobota, maj 04, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 77.
piątek, 19 listopad 2010 17:29

Niewinni czarodzieje - Starsi Panowie Wyróżniony

Napisane przez mat pras /TB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tegoroczna 5 edycja Warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje skupia się na sylwetkach i twórczości Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory czyli „Starszych Panów”. Z tej okazji planowany jest w przestrzeni miejskiej Warszawy szereg imprez kulturalnych z pogranicza muzyki jazzowej, niezależnej, teatru czy związanych z edukacją kulturalną tj. akcje, warsztaty, wystawy, happeningi.

A Wszystko to {jumi [*4]}w nietypowych, ciekawych, często zaskakujących miejscach takich jak np. dawny „Dom Partii” czy Restauracja „Sofia”. Z okazji małego jubileuszu, piąta edycja festiwalu, „Niewinni czarodzieje” opanują Warszawę na ponad tydzień.

 

 

Piosenka jest dobra na wszystko.

Idea festiwalu nawiązuje do odwilży października po 1956r., jednego z najbardziej barwnych okresów w polskiej kulturze lat 50. Patronami festiwalu do tej pory byli m.in. Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski czy Kalina Jędrusik.  Celem Festiwalu jest promocja sylwetek znanych postaci życia kulturalnego Warszawy i poprzez ich twórczość inspirowanie młodych warszawskich twórców do realizacji innowacyjnych, atrakcyjnych wydarzeń artystycznych aktywizujących i sprzyjających integracji różnych pokoleń mieszkańców stolicy.  Ponadto zgodnie z wcześniejszymi edycjami Festiwalu staramy się pokazywać uczestnikom ciekawe, czasami nieco zapomniane miejsca i przestrzenie. Do tej pory organizowaliśmy nowatorskie przedsięwzięcia w piwnicach hotelu Europejskiego, w piwnicach kamienicy na Smolnej, w kinie „Iluzjon”, czy w opuszczonej Bibliotece Krasińskich na ul. Okólnik oraz w kinie „Wars” na Nowym Mieście.

 

Krzysztof Komeda - Niewinni czarodzieje.

Starsi  Panowie jako niewinni czarodzieje? Szary, ponury świat PRL-u kontra „barwna”, mądra poezja, elegancka i pełna wdzięku muzyka, doskonali wykonawcy. Zderzenie dwóch odległych światów, które powodowało, że dzięki Kabaretowi odbiorcy doświadczali innej rzeczywistości pozbawionej twardych, niepodważalnych argumentów, rzeczywistości zawieszonej gdzieś poza czasem i przestrzenią. Dwóch eleganckich panów z kwiatem w butonierce i cylindrze – na tle epoki gomułkowskiej świat abstrakcyjny, prawie nierealny do którego wszyscy  - całe rodziny, sąsiedzi, znajomi chętnie przez okna jeszcze nielicznych małych ekranów telewizyjnych zaglądali. Starsi Panowie wykreowali Świat, który umożliwiał niezwariowanie od nadmiaru rzeczywistości. Agnieszka Osiecka wspomina, że znała rodzinę, która: „na jeden uroczysty wieczór przebierała się w wytworne stroje, zapalała świece i dopiero tak przygotowana zasiadała przed telewizorem”.  Świat Starszych Panów chociaż oderwany od codziennej szarości to w jakiś uniwersalny, dowcipny i wrażliwy sposób opowiadał o wszystkim czarując wszystkich. Piosenki oraz sami Starsi Panowie pokazują jak inteligentnie można było kontestować bylejakość i narzuconą programowość zachowań, stylu, a nawet ubioru.

 

Niewinni Czarodzieje II edycja Warsztaty fotograficzne

Związani, wrośnięci w Warszawę i warszawskie ulice Starsi Panowie na pewno stali się synonimem tego co eleganckie, dowcipne, inteligentne, niezależne, a te cechy chociaż przez lata tłumione, ciągle przez nowych artystów są wzmacniane i odkrywane w Warszawie.

{jumi [*7]}

Niewinni Czarodzieje: Warsztaty fotograficzne

a