niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
wtorek, 07 grudzień 2010 07:37

Koźmiński i SGH w rankingu Financial Times

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Koźmiński i SGH w rankingu Financial Times www.sxc.hu

Tylko dwie polskie uczelnie ekonomiczne zmieściły się na prestiżowej liście „Financial Times” 75. najlepszych europejskich uczelni ekonomicznych: Akademia Leona Koźmińskiego (ALK - 39. miejsce) i Szkoła Główna Handlowa (67.), opublikowanej 6 grudnia br.

{jumi [*4]}Na całościową ocenę składa się pozycja uczelni w kilku rankingach publikowanych w 2010 r. przez „FT”. - Naszą ambicją jest pierwsza dwudziestka – deklaruje prof. Andrzej K. Koźmiński, rektor ALK, który ocenia, że będzie to możliwe za kilka lat. Uczelnia pojawiła się w rankingach „FT” po raz pierwszy przed rokiem. W tym roku towarzyszą jej w zestawieniu tylko trzy uczelnie z tej części Europy: HHL z Lipska (59. miejsce), warszawska SGH i Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (73.). Według Koźmińskiego tak niewielka reprezentacja w rankingu uczelni z Polski i naszego regionu Europy wynika z niedostatku środków finansowych, którymi dysponują, braku międzynarodowych akredytacji (uznanych instytucji potwierdzających jakość kształcenia) oraz niewystarczającej, odpowiednio wszechstronnej i aktywnej działalności ich absolwentów.

Najlepsze europejskie szkoły biznesu mieszczą się w Wielkiej Brytanii (21 ujętych w rankingu) i we Francji (18). Kilka silnych ośrodków nauczania menedżerów mają Niemcy, Hiszpania, Holandia i Szwajcaria. Zdecydowana większość czołowych szkół biznesu, choć dysponuje silnym zapleczem naukowo-dydaktycznym w postaci rodzimych profesorów, stawia na umiędzynarodowienie i zatrudnia nawet do 98 proc. cudzoziemców jako nauczycieli akademickich. Średni poziom umiędzynarodowienia kadry w 75 uczelniach ujętych w rankingu wynosi ponad 41 proc., przy czym uczelnie wyraźnie preferują współpracę z osobami o ukształtowanej pozycji naukowej – 84 proc. kadry ma co najmniej stopień naukowy doktora. Otwierające ranking „FT” uczelnie HEC Paris (École des Hautes Études Commerciales de Paris) i London Business School zostały założone w 1964 r. Trzecia w kolejności, INSEAD, istnieje od 1957 r., a IMD powstała z fuzji dwóch szkół w 1990 r. ALK jako jedyna uczelnia wyższa w Polsce zdobyła akredytacje EQUIS, AMBA i ubiega się o amerykańską akredytację AACSB. Jeżeli ją uzyska, dołączy do grona szkół biznesu z trzema najważniejszymi akredytacjami na świecie, określanymi jako „trzy korony”. ALK jest niepubliczną szkołą wyższą o statusie akademii. Studiuje tu 8 tys. osób. SGH, założona w 1906 r. jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce. Co roku mury uczelni opuszcza ponad 2 tys. absolwentów. Studiuje w niej ponad 10 tys. osób.

{jumi [*9]}

a