piątek, maj 10, 2024
Follow Us
sobota, 28 styczeń 2012 06:56

Rząd nie daje odetchnąć przedsiębiorcom

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Andrzej Sadowski Andrzej Sadowski Centrum im. A. Smitha

Ostatni raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Centrum im. Adama Smitha odnotowuje jedynie minimalny postęp w warunkach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Polska jest postrzegana jako kraj, w którym sytuacja polityczna, prawna i gospodarcza są raczej stabilne. Wpływa to pozytywnie na klimat inwestowania, niemniej jednak biurokracja oraz przepisy prawne i podatkowe powinny być dużo bardziej uproszczone. Według raportu poprawa ogólnej koniunktury gospodarczej nie jest widoczna na rynku pracy, głównym obszarze, gdzie powstaje bogactwo. Stopa bezrobocia w trzecim kwartale 2011 r. wyniosła 11,8 proc. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło około 5,5 mln osób, o 100 tys. więcej niż w roku poprzednim. Natomiast średnie wynagrodzenie brutto w trzecim kwartale 2011 r. wynosiło 3581,94 zł. Pomimo relatywnie dobrej sytuacji makroekonomicznej nadal trwa impas inwestycyjny. Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość i wszelkie działania inwestycyjne podejmują z wielką ostrożnością. W 2011 r. rząd wprowadził kilka korzystnych zmian, w ramach Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Zaowocowały one poprawą warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w kilku obszarach, jednak nie przyniosły rozwiązań systemowych na szeroką skalę. „W naszym przekonaniu są to zmiany niewystarczające, kosmetyczne i niedające nadziei na jakościowy przełom” – twierdzą autorzy raportu. Według Andrzeja Sadowskiego, wiceprezydenta Centrum im. A. Smitha, także projekt tegorocznego budżetu dyskutowany obecnie w Sejmie, oznacza stagnację i dowodzi ciągłego odkładania przez rząd największych problemów gospodarczych kraju na później.
W 2010 r. liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON wyniosła 402 tys. Spośród firm aktywnych zdecydowaną większość stanowiły mikroprzedsiębiorstwa (96 proc.). Struktura polskich firm pod względem wielkości od lat pozostaje w zasadzie bez zmian. Jednocześnie w Polsce udział mikroprzedsiębiorstw jest o 4 pp. wyższy niż średnio w UE-27. Może to świadczyć barierach rozwojowych, utrudniających przechodzenie firmom mikro na wyższy poziom rozwoju. W okresie styczeń-wrzesień 2011 r. badane przez GUS przedsiębiorstwa uzyskały korzystniejsze niż rok wcześniej wyniki finansowe. Poprawiły się również podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe. W okresie trzech kwartałów 2011 r. po raz pierwszy od dwóch lat zanotowano wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw. Wzrosły one o 12 proc. wobec spadku w latach ubiegłych.
Jako daleko niewystarczające, aczkolwiek pozytywne, należy uznać nieśmiałe próby upraszczania prawa przez rządzącą koalicję. Ostatnia taka zmiana weszła w życie 1 lipca 2011 r., wprowadzona przepisami ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa umożliwia m.in. składanie oświadczeń w miejsce dotychczasowego obowiązku przedstawiania zaświadczeń przy podejmowaniu i wykonywaniu działalności gospodarczej. Ponadto likwiduje niektóre zezwolenia i rejestry działalności. Zmiany są niewielkie - stopniowo jednak wpływają na lepsze  oceny polskiej gospodarki w międzynarodowych rankingach. Wg badań przeprowadzonych przez TNS Pentor ogólny klimat inwestycyjny w Polsce został oceniony jako dobry, poprawiając tym samy ocenę dostateczną z 2010 r. Z badań prowadzonych przez ZPP wynika, że największymi przeszkodami w prowadzeniu firm według przedsiębiorców są: koszty pracy 45 proc. (wskazań badanych przedsiębiorców), wysokie podatki - 32 proc., niestabilność prawa - 21 proc., nadmiar obowiązków biurokratycznych  - 20 proc., samowolne i arbitralne decyzje urzędnicze – 17 proc., a także, z mniejszą liczbą wskazań: bariery inwestycyjne, urzędy i urzędnicy, skomplikowane prawo gospodarcze, kontrole Urzędu Skarbowego i innych instytucji oraz powolne rozstrzyganie sporów sądowych.
{jumi [*9]}

a