czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13655.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13655
środa, 12 czerwiec 2013 16:03

WiŻ: Dubaj i Abu Zabi Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uruchomienie dwu linii lotniczych łączących Warszawę z Dubajem spowodowało wzrost zainteresowania podróżami do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ułatwiają je także – jak również poruszanie się na miejscu, zwiedzanie tego co jest tam najważniejsze, robienie zakupów itp. przewodniki turystyczne w języku polskim. Właśnie ukazał się kolejny, w poręcznej i popularnej serii Przewodniki Wiedzy i Życia – TOP 10, po Dubaju i Abu Zabi.

Reklamowany na okładce jako „Doskonały przewodnik na weekend".
Rzeczywiście może on pomóc w sensownym spędzaniu tam nie tylko weekendu, ale i nieco dłuższych pobytów. Zwłaszcza, jeżeli skorzysta się również z wycieczek do pozostałych pięciu emiratów ZEA, z których tylko część została w tym przewodniku zaproponowana. Przyjęty w tej ich serii system dziesiętny „10 naj..." co prawda trochę w tym przypadku łamie się już na wstępie, ale generalnie sprawdza się. Wśród dziesięciu największych atrakcji w Dubaju i Abu Zabi autorki proponują bowiem aż 25 miejsc i obiektów.

{gallery}13655{/gallery}
Pomijając w tym miejscu, rzecz zdumiewająca, ... dwie najsłynniejsze tamtejsze budowle, dla zobaczenia których warto nawet specjalnie tam polecieć. Mam na myśli oczywiście najwyższy budynek świata – Burdż Khalif w Dubaju oraz jeden z najpiękniejszych meczetów, jakie kiedykolwiek zbudowano nie tylko w XXI wieku – piątkowy Szejka Zayeda. Z bajecznie inkrustowanym kolorowymi marmurami o tematyce kwiatowej zarówno rozległym dziedzińcem, jak i ścianami wewnętrznymi tej świątyni.
Uwzględniono je co prawda w innych częściach tego przewodnika, ale w sposób marginesowy, niewspółmierny do ich rangi. Jedyne wytłumaczenie tego, jakie znajduję, to fakt, ze pierwsze brytyjskie wydanie omawianego przewodnika ukazało się w 2007 roku, gdy pierwszą z tych budowli dopiero zaczynano wznosić, a drugiej jeszcze w ogóle nie było. Dopisano więc krótkie informacje o nich w II wydaniu w 2012 roku i być może autorki w ogóle ich nie widziały w oryginale.
Drugie odstępstwo od zasady „10 naj..." stanowią propozycje zwiedzania Dubaju i Abu Zabi. Czterech dzielnic i obiektów w tym pierwszym oraz ogólnie drugiego. Abu Zabi, chociaż jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a zarazem największego, wielokrotnie większego od pozostałych i najbogatszego emiratu z mnóstwem interesujących miejsc, potraktowane zostało bardzo marginesowo. Poświęcono mu tylko 10 stron plus parę informacji praktycznych, w 127 stronicowym przewodniku. Pozostałe części i rozdziały już mieszczą się w przyjętym schemacie tej serii.
Tak więc czytelnik otrzymuje propozycję poznania 10 konkretnych atrakcji Dubaju i Abu Zabi, a następnie po tyleż w poszczególnych miejscach i obiektach. M.in. w Dubai Muzeum, dzielnicach miasta: Dubai Crek, Al Bastakya, Burż Al Arab, Meczetu Jumeirah i innych. Podobnie odbycie wycieczek na pustynię, poznawanie lokalnej kultury i tradycji, Śmiałych projektów architektonicznych – to w tym miejscu znalazło się parę słów o najwyższym obecnie gmachu świata – Burdż Khalifa. Galerii sztuki, Centrów handlowych i suków. O gastronomii, hotelach nadmorskich, aktywnym wypoczynku itp.
Z praktycznymi radami w ramkach na kremowym tle co i gdzie kupować, jeść itp. Rozdział „Zwiedzanie Dubaju i Abu Zabi" proponuje uporządkowane poznawanie obiektów już w większości wcześniej wspomnianych. Trzecia część – „Wskazówki dla turystów" zawiera „w pigułce" informacje niezbędne turyście i podróżnikowi. Wszystko do przesady zwięźle. Tak np. czytelnik dowie się o największym centrum handlowym Dubaju – Mall of Emirates, z informacją powtórzoną zresztą w dwu rozdziałach, ale już nie, że jest ona połączona z krytymi trasami narciarskimi Ski Dubai, a także z hotelem Kempiński.
Przy czym informacja o tej słynnej trasie narciarskiej znajduje się nie, co wydawałoby się oczywiste, w rubryce „Rekreacja pod dachem", lecz „Zwiedzanie Jumeirah i New Dubai" oraz w paru innych miejscach. Na szczęście uwzględnionych w Indeksie. Brak dokładniejszych, chociaż moim zdaniem elementarnych informacji, razi także i przy innych okazjach. W rubryce z propozycjami wycieczek, są np. ogólne dane o emiracie Szardża, ale już bez chociażby wzmianki, że tamtejszy suk złota należy do najlepszych i najsławniejszych w całym regionie. Nie mówiąc już tamtejszej zabytkowej medinie, starym suku czy słynnym targu rybnym.
Podobnie w przypadku emiratu Fudżajra brak informacji, że jest on jedynym z ZEA położonym nad Zatoką Omańską Oceanu Indyjskiego oraz, że organizowane są stamtąd bezwizowe wycieczki do enklawy Omanu na półwyspie Musandam. Nie mogę się też zgodzić z jednoznacznym stwierdzeniem na str. 105, że „ZEA są stosunkowo mało restrykcyjnym państwem muzułmańskim..." Generalnie to oczywiście prawda. Ale np. w Szardży prawo szariatu jest surowo przestrzegane także wobec innowierców. I nie tylko spożywanie, ale nawet tylko posiadanie tam alkoholu podlega surowym karom. O czym można dowiedzieć się dopiero w innym miejscu na tej stronie w rubryce: „Alkohol".
Myślę jednak, że czytelnicy jakoś poradzą sobie zarówno z pewnymi pominięciami jak i powtórzeniami w tym przewodniku oraz, że posługiwanie się nim pomoże im w poznawaniu tego ciekawego zakątka naszego globu.

DUBAJ I ABU ZABI. Przewodnik Wiedzy i Życia z serii TOP 10. Autorki: Lara Dunston i Sarah Monaghan. Tłumaczenie Katarzyna Skawran. Wydawnictwo Hachette Polska, wyd. I, Warszawa 2013, str. 127.

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Hachette Polska
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-7849-018-0
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2013_06_12
  • Ocena recenzji: 4

a