sobota, maj 11, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17470.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17470
niedziela, 27 kwiecień 2014 11:21

Kultura za węgiel Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kultura za węgiel Fot.: Ruhr Tourismus/Grzegorz Micuła

Przez ponad półtora wieku Zagłębie Ruhry było przemysłowym sercem Niemiec. Królowały tu węgiel i stal. Z istniejących niegdyś w Zagłębiu Ruhry 200 kopalń węgla zostały tylko dwie, a od XVIII stulecia do czasu załamania się tutejszego górnictwa, wydobyto spod ziemi łącznie siedem miliardów ton węgla. Teraz region ten postawił na kulturę, naukę i turystykę.

W latach 90. XX w. w Zagłębiu Ruhry kosztem ponad 5 miliardów marek zrealizowano ponad sto ambitnych projektów. Między innymi dawną hutę cynku w Oberhausen przerobiono na Muzeum Przemysłu, port przeładunkowy w Duisburgu na centrum rozrywki, kopalnię węgla w Bochum na Muzeum Górnictwa a halę huty stali na salę koncertową.

Przebudowa zagłębia

Największy na świecie zbiornik gazu w Oberhausen; o wysokości 117 m, i 67 m średnicy, przekształcony został w galerię i wieżę widokową. Szklana winda wozi turystów na samą górę, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Nic dziwnego, że gazometr w Oberhausen odwiedziło już kilka milionów turystów.
Zagłębie Ruhry przebudowuje się z pomysłem, nie niszczy się świadectw przemysłowej przeszłości, ale szuka się dla nich innego zastosowania. „Dortmunder U", dawna siedziba browaru w Dortmundzie, wielki ceglany budynek jeszcze niedawno był w bardzo złym stanie. Po zainwestowaniu prawie 50 milionów euro dziś mieszczą się w nim m.in. muzeum sztuki, centrum gospodarki kreatywnej i liczne instytuty uniwersyteckie.
Zagłębie Ruhry jest dziś centrum nowoczesnych technologii i nauki; jest tu pięć uniwersytetów oraz setki instytutów badawczych. Duży nacisk kładzie się na rozwój kultury. Na terenie zagłębia jest dwieście muzeów, w tym otwarte niedawno nowoczesny gmach Muzeum Folkwang ze wspaniałymi zbiorami malarstwa zwłaszcza niemieckich ekspresjonistów. Statystycznie jedno muzeum przypada tu na 26 tys. mieszkańców! (średnio dwa razy więcej niż w Europie), czynnych jest 120 teatrów oraz blisko sto sal koncertowych. Każdego roku organizowanych jest tu 250 festiwali.
Na terenie Zagłębia Ruhry znajduje się najdłuższy pasaż handlowy i największe centrum handlowo-rozrywkowe w Europie CentrO w Oberhausen, niezwykłe muzea i galerie sztuki oraz parki rozrywki. Nie brakuje też sportu, z piłką nożną na czele.

Centrum kreatywności
Symbolem Zagłębia Ruhry jest wieża szybowa kopalni węgla Zollverein w Essen, niezwykły pomnik kultury przemysłowej wpisany w 2001 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnia Zollverein w Essen była dawniej największą i najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego na świecie. Założona w 1847 roku, na początku XX w. zatrudniała ponad 5 tys. osób i wydobywała 12 tys. ton węgla na dobę. Ostatecznie zamknięta została w 1986 roku.
Kopalnia przeszła metamorfozę za pieniądze z Unii Europejskiej i jest obecnie centrum kreatywności. Utworzono tu muzeum techniki prezentujące dawne wyposażenie kopalni i proces wydobycia węgla. Holenderski architekt Rem Koolhaas zaprojektował podświetlone na pomarańczowo ruchome schody prowadzące do Ruhr Museum, gdzie prezentowane są znalezione na tym terenie skamieniałości w skałach i węglu, świadectwa historii i pamiątki po żyjących tu ludziach.
W części budynków powstało kasyno, restauracja w industrialnym wnętrzu oraz centrum wzornictwa przemysłowego w przebudowanej według projektu światowej sławy architekta Normana Fostera starej kopalnianej kotłowni, gdzie zgromadzono przykłady przedmiotów najlepszych projektantów pracujących dla przemysłu – jak ciekawe rozwiązania od pendriwów, baterii łazienkowych, lamp czy mebli, aż do lekkiego helikoptera. W innych budynkach kopalni i koksowni mieszczą się dziś biura projektantów, galerie sztuki, sale wystawowe, restauracje i kawiarnie a także basen a zimie lodowisko.

Turystycznym szlakiem przez dawne zagłębie
Dziś ten zapylony niegdyś i szary region jest dziś zielony. Oprócz wielu stref zieleni otaczających kompleksy przemysłowe, jest tu mnóstwem lasów i jezior. Na terenie malowniczego rezerwatu przyrody „Wyspa Bislicher" (Bislicher Insel) jest największa w Nadrenii Północnej-Westfalii kolonia kormoranów. Kzżdego roku prrzylatują tam też tysiące dzikich gęsi.
Wytyczony szlak przyrodniczy i krajobrazowy prezentuje nowo ukształtowany krajobraz poprzemysłowy, wiele nowych terenów zielonych powstało na zrekultywowanych hałdach. Miejsca po kopalniach odkrywkowych zalane zostały wodą i zamienione w sztuczne jeziora.

{gallery}17470{/gallery}
Szlak kultury przemysłu prowadzi do zabytkowych obiektów industrialnych i zabytków techniki. Pokazuje nowe zagospodarowanie dawnych obiektów przemysłowych. Wytyczono wiele ścieżek rowerowych umożliwiając zwiedzanie regionu na dwóch kółkach. Modne stało się też pływanie po licznych kanałach i rzekach, których stan czystości znacznie się poprawił.
Dla Śląska, który doświadcza teraz zmian, jakie w Niemczech miały miejsce kilkanaście lat temu – to co dzieje się teraz w Zagłębiu Ruhry może być wzorem jak postępować z terenami i obiektami poprzemysłowymi oraz jak przeprowadzić cały skomplikowany proces restrukturyzacji regionu gdzie przez kilkaset lat dominował przemysł ciężki.

Więcej na: www.ruhr-tourismus.de.

a