czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
piątek, 10 czerwiec 2016 00:00

Malowniczy szlak wodny i Pomnik Historii Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Malowniczy szlak wodny i Pomnik Historii http://www.augustow.pl/

Kanał Augustowski jest unikatowym w skali europejskiej dziełem budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. W 1968 roku został wpisany do rejestru zabytków, a w 2007 roku decyzją Prezydenta RP stał się Pomnikiem Historii. Obecnie Kanał Augustowski jest wykorzystywany jako malowniczy szlak wodny, jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Kursują nim także statki żeglugi śródlądowej. Być może jeszcze przed wakacjami 2016 będzie można pływać po Kanale Augustowskim bez wizy

Prace nad projektem Kanału Augustowskiego polski inżynier gen. Ignacy Prądzyński rozpoczął w 1823 roku. Budowa ruszyła w 1824 roku. Aby wyrównać różnice poziomów wód uregulowano 35 km koryt rzek Netty i Czarnej Hańczy, wykonano ponad 40 km przekopów i wybudowano 18 śluz oraz 23 jazy regulujące wodę. Kamienno-ceglane śluzy miały wystrój architektoniczny w barwach narodowych. Komory wykładano czerwoną cegłą, natomiast zwieńczenia komór były białe. Na każdej śluzie znajdowała się wmurowana w ścianę kamienna tablica z datą i nazwiskiem kierownika budowy. Tablice zachowały się (poza Gorczycą i Niemnowem) do dziś. Budowa jednej śluzy trwała ok. 2 lat. W pracach uczestniczyło od 5 do 7 tysięcy ludzi.

Kanał Augustowski jest położony na terenie Polski i Białorusi (14 śluz po polskiej stronie, 1 w pasie granicznym i 3 po stronie białoruskiej). Jego całkowita długość to około 103,4 km. Na szlaku Kanału Augustowskiego znajduje się 12 jezior: Mikaszówek, Mikaszewo, Krzywe, Paniewo, Orle, Gorczyckie, Staw Swoboda, Studzieniczne, Białe, Necko. Różnice poziomów wód pomiędzy poszczególnymi zbiornikami wynoszą od 0,8 do 9,8 m. Im większa różnica wód, tym bardziej skomplikowane śluzy należało budować, stąd śluza Niemnowo - pierwotnie trzykomorowa (różnica poziomów 7,46 m) - obecnie jest czterokomorowa (różnica poziomów max. 9,8 m), a śluza Paniewo (różnica poziomów max. 6,69 m) dwukomorowa. Pozostałe 16 śluz to śluzy jednokomorowe.

Dzieje Kanału Augustowskiego można poznać w Dziale Historii Kanału Augustowskiego Muzeum Ziemi Augustowskiej. Mieści się ono w zabytkowym domku z XIX w. w tzw. zwanym Domkiem Prądzyńskiego (ul. 29 go Listopada 5a w Augustowie).

Kanałem Augustowskim bez wizy?
Polsko-białoruskie przejście graniczne Rudawka – Lesnaja będzie można przekraczać bez wizy, ale z paszportem. To zapewnienia, które padły 20. maja 2016 podczas konferencji w Augustowie: „Kanał Augustowski – szlak turystyczny łączący Wschód z Zachodem. Rozwój i promocja transgranicznego produktu turystycznego", towarzyszącej II Polsko-Białoruskiemu Forum Turystycznemu. Bogdan Dyjuk reprezentujący podczas spotkania Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego liczy na to, że turystyczny ruch bezwizowy na Kanale Augustowskim zostanie wprowadzony jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego. – Wkrótce wrota śluzy otworzą się na oścież – zaznaczył.

Odległość na trasie Kanału Augustowskiego z Augustowa do granicy z Białorusią wynosi 47 km. Wodniacy pokonują po drodze śluzy: Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo, Perkuć, Mikaszówka, Sosnówek, Tartak, Kudrynki, aż do granicznej Kurzyniec.

Więcej na: http://www.augustow.pl i http://niebywalesuwalki.pl.

a