środa, maj 01, 2024
Follow Us
poniedziałek, 09 marzec 2020 15:25

Pascal: Jordania Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przewodnik otwiera „Kalejdoskop” z Jordańskim ABC, informacjami o historii tego obszaru od epoki kamiennej do czasu utworzenia państwa Transjordania w 1921 roku oraz dziejami jej – obecnego Królestwa Jordanii, do roku 2011. Przewodnik otwiera „Kalejdoskop” z Jordańskim ABC, informacjami o historii tego obszaru od epoki kamiennej do czasu utworzenia państwa Transjordania w 1921 roku oraz dziejami jej – obecnego Królestwa Jordanii, do roku 2011. mat.pras/TB

Równocześnie z przewodnikiem po Ziemi Świętej i Jordanii, w tej samej „Złotej serii” wydawnictwa Pascal ukazał się osobny po Jordanii. Napisany przez, Katarzynę Bobolę i Piotra Kersza autorów bloga "Wapniaki w drodze".

Ale czterokrotnie obszerniejszy, zawierający ponad 200 kolorowych zdjęć, plany i mapki w tekście oraz dołączoną, ruchomą mapę kraju. I tak samo jak inne przewodniki w tej serii, bez jakichkolwiek informacji praktycznych na temat noclegów. Nie ma również, a szkoda, spisu krótkich informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Kto jednak zamierza trochę dłużej oraz dokładniej poznawać ten bliskowschodni kraj, a nie tylko w ramach krótkiej wycieczki z Izraela, powinien oczywiście sięgnąć po ten obszerniejszy.

Przewodnik otwiera „Kalejdoskop” z Jordańskim ABC, informacjami o historii tego obszaru od epoki kamiennej do czasu utworzenia państwa Transjordania w 1921 roku oraz dziejami jej – obecnego Królestwa Jordanii, do roku 2011. Sporo jest informacji geograficznych i przyrodniczych. Wiele, i ciekawych, o tamtejszym społeczeństwie, grupach etnicznych i religijnych, obyczajach z ogromną rolą rodziny i „zbiorowym wstydem” za czyny haniebne popełnione przez członków wspólnoty. O obowiązującej gościnności, ale opierającej się na dosyć ścisłych zasadach. 

Z osobno omówioną kulturą beduińską oraz miejscem i rolą kobiet w tym kraju, które mają tam stosunkowo więcej swobody w porównaniu z innymi państwami regionu. O inspiracjach literacko – filmowych, lokalnej kuchni, zakupach, pamiątkach oraz cyklicznych festiwalach i świętach. Ze zwróceniem uwagi na potrzebę odpowiedzialnej turystyki. Radami, aby zwiedzać nie tylko dwa najsławniejsze tam miejsca: Petrę i Wadi Rum, ale również inne. Bo są również tego warte, a pozwoli to ubogim mieszkańcom trochę zarobić. W części tej autorzy piszą także m.in. o problemach z wodą i śmieciami, zwracają uwagę, aby nie zabierać fragmentów starych mozaik i w ogóle kamieni czy piasku. 

Nie mówiąc już o pozostawianiu śladów swojego pobytu w postaci np. napisów „tu byłem”. Jest też krótki słowniczek – rozmówki polsko – arabskie. Kolejne istotne informacje ogólne czytelnik – turysta znajduje na końcu przewodnika w części „Przydatne”. Przede wszystkim na temat dokumentów niezbędnych w podróży, dosyć skomplikowanym systemie, a zwłaszcza cenach wiz zależnych od tego, którym przejściem wjeżdża się i wyjeżdża z Jordanii oraz jak długo się tam przebywa. Bardzo ważne są informacje i rady, w jaki sposób legalnie uniknąć pozostawienia w paszportach śladów pobytu w Izraelu i Jordanii, o ile wjeżdża się do niej z tej strony, gdyż ślady takie uniemożliwiają później wjazd (ale i odwrotnie!) do niektórych krajów, np. Iranu i Libanu.

Warte poznania i rozważenia są również umieszczone w końcowej części przewodnika propozycje 7-dniowej wycieczki po najciekawszym miejscach i atrakcjach Jordanii, z jej programem. Zwiedzanie tego kraju autorzy proponują w jego podziale na 5 części. Stołeczny Amman i jego okolice, Jordanię Północną, Morze Martwe i Jordanię Środkową, Wschodnią Jordanię oraz Jordanię: Południową i Szlak Jordański. Każdą poprzedza spis uwzględnionych miejsc i obiektów z odsyłaczami na odpowiednie strony. Następnie wykaz po 6-8 atrakcji szczególnie polecanych i mapka lub plan danej części kraju.

W każdej są też krótkie informacje historyczne i prezentacja ogólna, a następnie dosyć dokładne i kompetentne oprowadzanie turysty po tym, co zdaniem autorów warto poznać. W przypadku muzeów, świątyń i podobnych obiektów z ich nazwami, adresami, dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów itp. A następnie, przeważnie króciutko, ich charakterystyką i opisem. Poza kilkoma wyjątkami, przede wszystkim Petrą, Wadi Rum, Akabą, czy czterema najsłynniejszymi meczetami, chociaż wszystkie zbudowano dopiero w XX wieku i tylko jeden jest dostępny (wejście do wnętrza, a nie tylko na dziedziniec), dla „niewiernych”, którym poświęcono po kilka – kilkanaście stron, reszta miejscowości i miejsc omówiona jest na 2-3 stronach. 

Z informacjami również o możliwościach aktywnego spędzania tam czasu, bądź z dziećmi. Na końcu każdej z części są, raczej symboliczne objętościowo, informacje o komunikacji publicznej i gastronomii, z 3-4 polecanymi restauracjami czy barami. Jak już wspomniałem, w tekst przewodnika włamane są krótkie informacje i ciekawostki w ramkach. M.in. „Herb królewski”. „Zaproszenie na mansaf” (kolację – ucztę). „Chrześcijanie w Madabie”. „Zwoje znad Morza Martwego”. „Kolej hidżaska”. „Jaskinia Jezusa”. „Al Hemma – gorące źródła z czasów rzymskich”. „Jordańskie miejsca na Liście UNESCO”. „Autostrada Morza Martwego”. „Wielka Dolina Ryftowa”. „O czym należy pamiętać przed kąpielą w Morzy Martwym” i wiele innych.

JORDANIA. Przewodnik Pascala ze „Złotej serii”. Autorzy: Katarzyna Bobola i Piotr Kersz. Wydawnictwo Pascal, wyd. I, Bielsko – Biała 2019, str. 255, cena 54,90 zł. ISBN 978-83-8103-495-1

a