sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
wtorek, 02 luty 2021 16:11

Michelin: Sztokholm - przewodnik Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Drugi z rozdziałów wstępnych „Zaproszenie do podróży” zawiera sporo informacji o mieście zarówno współczesnym, jak i jego historii, architekturze, sztuce oraz kuchni Drugi z rozdziałów wstępnych „Zaproszenie do podróży” zawiera sporo informacji o mieście zarówno współczesnym, jak i jego historii, architekturze, sztuce oraz kuchni mat.pras

Nowy przewodnik Michelina po stolicy Szwecji wydany w polskim tłumaczeniu w serii Bezdroży, przeznaczony jest przede wszystkim dla turystów weekendowych, lub przyjeżdżających do Sztokholmu na krótko.

Chociaż i ci, którzy mogą na poznawanie tego miasta poświęcić więcej czasu, znajdą w nim sporo informacji i propozycji wybierania zarówno tego, co jest tam najciekawsze oraz najcenniejsze, jak i innych miejsc oraz obiektów zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami. Wybór ten ułatwia zasada oznaczania ważniejszych zabytków, muzeów i innych atrakcji gwiazdkami (* 1-3). Przewodnik jest poręczny, lekki, zawiera blisko 100 kolorowych zdjęć, trzy plany dzielnic, schemat linii metra oraz dodatkowo luźny, do wyjmowania, plan miasta z lokalizacją adresów.

Wewnątrz znajdują się również krótsze informacje i ciekawostki w ramkach włamanych w tekst. Niestety bez ich spisu, co stanowi wadę przewodnika, gdyż utrudnia znajdowanie tego, co czytelnika – turystę może zainteresować.

Podobnie jak inne przewodniki tej serii zaczyna się od 10 sugestii („Nasze podpowiedzi”), co w mieście warto szczególnie zobaczyć i przeżyć. Dyskusyjnych, jak zwykle, bo zawierających, oprócz zachęty do zwiedzenia kilku muzeów spośród istniejących tam ponad 80-ciu, także wypicie kawy na Starym Mieście w trakcie tradycyjnej przerwy fika, zjedzenie kolacji w modnej dzielnicy, kąpiele w jeziorach i Bałtyku, wizytę w saunie oraz przejażdżkę promem na wyspę Djurgärden.

Ale brak wśród tych propozycji zwiedzenia pałacu królewskiego, czy zobaczenia kilku cennych zabytków oraz miejsc. Niektóre z nich uwzględniono w ciekawym programie poznawania Sztokholmu w ciągu trzech dni. W dosyć obszernym rozdziale wstępnym „Informacje praktyczne” z Informatorem A-Z, znajduje się chyba wszystko, co musi wiedzieć zagraniczny turysta, a także wiele więcej na temat przygotowań do wyjazdu, transportu, odkrywania tego miasta „inaczej”, czyli również rowerem, helikopterem, kajakiem, a nawet na łyżwach. I poruszania się na miejscu, z m.in. ważnymi informacjami o Stockholm Pass.

Karcie miejskiej 1, 2, 3 i 5-dobowej, uprawniającej do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, pociągami podmiejskimi, promami, wstępów do muzeów itp. A także o biletach na transport miejski: dobowymi i kilkudniowymi oraz ulgowymi dla młodzieży i seniorów. Podobnie o bezpłatnym zwiedzaniu muzeów w niektóre dni i zniżkach w nich, o napiwkach, tamtejszym savoir-vivrze i wielu innych sprawach. Obszerniej natomiast, z przykładami wg. kategorii cenowych – a nie są one tam tanie, i w podziale na dzielnice, o noclegach, restauracjach, kawiarniach i pubach oraz rozrywkach, zakupach oraz kalendarzu świąt i stałych wydarzeń kulturalnych.

Drugi z rozdziałów wstępnych „Zaproszenie do podróży” zawiera sporo informacji o mieście zarówno współczesnym, jak i jego historii, architekturze, sztuce oraz kuchni. Część ściśle przewodnikowa podzielona jest na dwie: Sztokholm i jego okolice.

Z oprowadzaniem turysty po mieście i jego dzielnicach oraz ich atrakcjach. Z krótką historią, charakterystyką i specyfiką każdej oraz zwiedzaniem, dosyć dokładnie, w porównaniu z innymi zwięzłymi przewodnikami, opisywanych ważniejszych miejsc, zabytków, obiektów i innych atrakcji. Z ich nazwami, ewentualnie gwiazdkami, adresami, także www, dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów.

Pozwala to nieźle je poznawać i wybierać z tych informacji to, co turystę interesuje najbardziej. To samo dotyczy okolic stolicy, w których uwzględniono 7 miejscowości i miejsc: Skärgården (archipelag sztokholmski), Drottningholm, Birkę, Hagaparken, Millesgården, Ulriksdals Slott oraz Wokół jeziora Melar. Wspomniałem o ciekawych, niekiedy dosyć obszernych, informacjach w ramkach włamanych w tekst. Oto kilka przykładów: „Alfred Nobel (1833-96) i jego Nagroda”. „Królowa buntowniczka” (Krystyna, 1626-89)). „Wazowie na polskim tronie”. „Krwawa łaźnia sztokholmska” (1530). „Rodzina królewska i Szwedzi”. „Historia źródłem inspiracji” (czasy „światłego despoty” Gustawa III, 1742-92). „Ingmar Bergman (1918-2007) i inne. Podsumowując: przewodnik zwięzły, ale przejrzysty, zawierający mnóstwo informacji, wart polecenia.


SZTOKHOLM. Przewodnik Michelina w polskim przekładzie Bezdroży. Tłumaczenie: Justyna Nowakowska, Ewa Poniedzielska, Magdalena Stonawska. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2020, str. 144, cena 24,90 zł. ISBN 978-83-283-8252-9

a