poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
czwartek, 08 lipiec 2021 09:06

Austria: wiedeń otrząsa się po (?) Pandemii Wyróżniony

Napisane przez Vienna Tourist Board
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W tym roku nad Kanałem Dunajskim otwierają się aż dwa nowe bary. Ta strefa relaksu w śródmieściu jest jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań wiedeńczyków W tym roku nad Kanałem Dunajskim otwierają się aż dwa nowe bary. Ta strefa relaksu w śródmieściu jest jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań wiedeńczyków Vienna Tourist Board

Austriacka stolica otrząsa się po, związanych z pandemią, zamknięciach kąpielisk, restauracji i hoteli. Oto kilka nowości, jakie otrzymaliśmy z Vienna Tourist Board.

Ponowne otwarcie kąpielisk

Gdy w mieście panuje upał, wiedeńskie kąpieliska kuszą i zapewniają orzeźwiającą odmianę. Letnie kąpieliska wiedeńskie są otwarte do połowy września. W tym roku, z powodu koronawirusa, obowiązują specjalne zasady zapewniające bezpieczeństwo gościom.

Podobnie jak w roku ubiegłym również w tym roku w kąpieliskach miejskich pojawi się sygnalizacja świetlna. Oznacza to, że będzie można zobaczyć online w czasie rzeczywistym, które kąpieliska są już pełne (czerwone), a w których jest jeszcze wiele (zielonych) lub przynajmniej kilka (żółtych) wolnych miejsc. W tym roku po raz pierwszy bilety na miejskie kąpieliska można kupić przez internet w przedsprzedaży – podobnie jak w poprzednim roku kosztują trzy euro (dorośli), dwa euro dla młodzieży i seniorów oraz jedno euro dla dzieci. (https://www.wien.gv.at/english/leisure/bath/index.htm).

Hossa otwarć w wiedeńskim świecie gastronomii

Gastronomia wiedeńska daje mocny znak życia w postaci licznych nowych otwarć. Ze względu na koronawirusa restauracje stawiają na duże powierzchnie na świeżym powietrzu.

Ponadto znaleźć tu można zróżnicowaną ofertę gastronomiczną. Oprócz tradycyjnych klasyków, takich jak bar Strandbar Herrmann, Tel Aviv Beach czy Badeschiff, w tym sezonie dołączają nowi gracze. Lokal taste! Food Market prezentuje różne koncepcje street foodu od zmieniających się dostawców. Goście otrzymują jedzenie w pojemnikach. Ofertę uzupełnia bar z koktajlami na bazie rumu oraz piaszczysta plaża z leżakami do bezkonsumpcyjnego użytku. Bajeczny letni ogródek Fräulein’s fabelhafter Sommergarten ma zostać zrealizowany w stylu bawarskiego ogródka piwnego. Ponadto w planach jest oferowanie gościom artykułów na grilla, które będą mogli następnie sami grillować na miejscu. Dopóki budowa nie zostanie ukończona, stoi tam pop-up z lanym piwem i szprycerami.

 Neni w parku Prater

Nowy lokal NENI am Prater oferuje najlepsze widoki na miasto i wiedeński Prater. Przedsiębiorca i multirestaurator Haya Molcho wraz z synami prowadzi restaurację z dużym tarasem na dachu hotelu/hostelu Superbude. W Wiedniu rodzina Molcho prowadzi już NENI na Naschmarkt i Tel Aviv Beach nad Kanałem Dunajskim, oba koncentrują się na kuchni orientalnej. Tak jest również w nowym NENI am Prater, gdzie goście siedzą wzdłuż otwartej kuchni, będącej sercem restauracji. Gotowanie odbywa się na otwartym ogniu. Chleb na zakwasie i focaccia są przygotowywane codziennie od czerwca we własnej piekarni.

Kraus i Café Bellaria: Reaktywacja wiedeńskich kawiarni

Inspiracją dla nazwy lokalu była postać Karla Krausa (1874-1936), ważnego austriackiego pisarza, dziennikarza, eseisty, satyryka, krytyka medialnego i redaktora pisma „Die Fackel”. Dlaczego Karl Kraus? Bo w sąsiedztwie nowej kawiarni w 2. dzielnicy znajdują się dwie znane redakcje. Kraus to stylowa reinterpretacja wiedeńskiej kawiarni, która zaprasza również na jedzenie. Przygotowano ekscytujące menu, a wieczorem kawiarnia rozszerza swoją ofertę o bar. Wystrój wnętrz nawiązuje do języka formalnego lat 20. XX wieku. Różowe krzesła i zasłony kontrastują z błękitem tapicerowanych oparć. Kraus to miejsce do dyskusji, jak to było dawniej w kawiarniach.

Wiedeńską kawiarnią z nowoczesnymi akcentami będzie również nowo przejęta Café Bellaria, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Poprzedni operator jednej z najstarszych kawiarni w Wiedniu przeszedł na emeryturę. Kawiarnię przejęło dwóch restauratorów, którzy chcą zachować ducha kawiarni. David Figar z powodzeniem prowadzi Figar w 7. dzielnicy, a jego partner biznesowy, były zawodowy piłkarz Rubin Okotie, prowadzi Plain w 9. dzielnicy, skupiając się na kuchni wegańskiej. Obaj planują całodniową koncepcję dla Café Bellaria, otwartej codziennie, od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. Ekskluzywne menu śniadaniowe, nowo zinterpretowane wiedeńskie klasyki na lunch z wegetariańskimi i wegańskimi alternatywami, wegańskie alternatywy są również oferowane do ciast i w ekskluzywnym menu wieczornym – tam, gdzie to możliwe, w ekologicznej jakości. Przygotowano również duży ogródek piwny.

Kulinarna podróż dookoła świata

Wybitny austriacki piłkarz jest również zaangażowany w kolejne nowe otwarcie: David Alaba otworzył niedawno znakomitą restaurację DaRose. Nazwa lokalu składa się z jego imienia i imienia jego siostry Rose. Restauracja znajduje się na terenie Austria Campus w Nordbahnviertel i koncentruje się na nowoczesnej kuchni fusion. Na gości czeka 120 miejsc siedzących, eleganckie wnętrze i duży ogródek piwny.

Jeden z najpopularniejszych lokali z kuchnią japońską w Wiedniu otwiera kolejną filię na targu Hohe Markt w centrum miasta: Imperium Mochi obejmuje już filie w 2. dzielnicy (na Praterstrasse i na Vorgartenmarkt) oraz Wein-Tapas-Bar Kikko Bā w 4. dzielnicy. Teraz pojawi się kolejna lokalizacja w 1. dzielnicy na Hoher Markt, gdzie dalej rozbudowywana jest oferta dań na wynos z linii o.m.k. W ten sposób powstaną tu swego rodzaju japońskie delikatesy. We wnętrzu przewidziano 20 miejsc siedzących. Nacisk kładziony jest na dania i produkty wegetariańskie i wegańskie, a także kawę i piwo rzemieślnicze. W sprzedaży są również japońskie produkty od małych producentów. Otwarcie planowane jest na jesień 2021 roku.

W bezpośrednim sąsiedztwie targu Naschmarkt odradza się klejnot Art Deco pod nową nazwą Kleines Haus der Kunst. Wcześniej w tej lokalizacji znajdowało się Forum Novomatic. Oprócz muzeum i galerii, które rozpoczną działalność dopiero latem 2021 r., odbywa się tu już kunsztowne gotowanie. Całodzienna restauracja w Kleinen Haus der Kunst nazywa się 404 – Don’t Ask Why. Nacisk kładziony jest na włoską kuchnię dla smakoszy, pizzę neapolitańską i aperitivo. Z łącznej liczby 210 miejsc, 140 znajduje się na przestronnych tarasach, skąd można podziwiać zachód słońca pod hasłem „Margherita i Margarita”.

Kamienica na Schottentor, klejnot architektoniczny w stylu neoklasycystycznym, jest również rewitalizowany z kulinarnego punktu widzenia. Pod koniec maja 2021 r. firma Interspar otworzyła hipermarket i restaurację à la carte Das Mezzanin w zabytkowym budynku, który niegdyś był siedzibą Związku Banków Wiedeńskich i ma imponującą salę z kasami. Liczący ponad 100 lat budynek został starannie odrestaurowany i przystosowany do potrzeb prowadzonej działalności. Das Mezzanin oferuje kulinarną podróż przez Austrię.

Heuriger – oryginalnie z Wiednia

W prominentnym miejscu otwiera się również nowa restauracja: Heuriger Joseph II będzie działał na terenie pałacu Schönbrunn od jesieni 2021 roku. Do tej pory puste pomieszczenia zostaną odnowione we współpracy z Federalnym Urzędem Ochrony Zabytków. Planowany jest również ogródek piwny. Operatorzy koncentrują się na winach wiedeńskich. Kultura wina w Pałacu Schönbrunn ma długą tradycję. Już za panowania Marii Teresy były tu winnice. Dziś Grupa WienWein uprawia winnicę w pobliżu oranżerii, gdzie rosną winogrona, z których wytwarza się wino Wiener Gemischter Satz. Restauracja Heuriger Joseph II będzie nadal dostępna, także po zamknięciu parku.

Najlepsze perspektywy na 2022

W 2022 roku nad Kanałem Dunajskim pojawią się kolejne projekty: Die Werkstatt będzie połączeniem kuchni, sportu i rozrywki w jednym miejscu. Nacisk kładziony jest na kuchnię wiedeńską i austriackie desery. Meble w części wielofunkcyjnej służą również, jako miejsce do siedzenia, ale także, jako tor dla osób na rolkach i deskorolkach. Urban Tribes to miejsce spotkań społeczności rowerowej z centrum napraw i barem bistro. Muse otwiera się, jako galeria sztuki dla rozszerzonej rzeczywistości z przyległą restauracją. Wszystkie projekty mają również strefy wolne od konsumpcji.

Boom budowlany: Nowe hotele w Wiedniu

Od luksusowych – po takie o luźnym charakterze. Od wspaniałego pałacu w centrum miasta po ultranowoczesny drewniany drapacz chmur. Po zamknięciu wiedeńska branża hotelarska daje niezwykle silny znak życia w postaci nowych otwarć. Wiedeń zdobywa punkty dzięki niezwykłym nowym projektom hotelowym, które z pewnością zapewnią wspaniałe wrażenia z wizyty w austriackiej stolicy. Oto kilka przykładów:

Hotel Motto

Jesienią 2021 w Wiedniu pojawi się nowy hotel, który nie ma sobie równych pod wieloma względami. Położony przy Mariahilferstrasse, największej ulicy handlowej Austrii i jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w Wiedniu, hotel Motto łączy paryski klimat lat 20. z nowoczesnym wiedeńskim stylem życia i skandynawską przytulnością. Oficjalne motto brzmi „Wiedeń spotyka Paryż”. Bogaty jest wystrój wnętrz: w pokojach i apartamentach ściany są obite kwiecistymi tkaninami, na ścianach wiszą artystyczne lustra, a na sufitach fantazyjne żyrandole tworząc bajeczną, odprężającą i kreatywną atmosferę. Dywany, meble, płytki i lampy zaprojektowano specjalnie dla hotelu ale niektóre z nich to oryginały z hotelu Ritz w Paryżu. Hotel ma również wiele do zaoferowania w zakresie gastronomii. Wysoko na dachu zabytkowej kamienicy z lat 70-tych XIX wieku znajduje się restauracja z barem i tarasem.

www.hotelmotto.at 

Superbude

Sezon nowych otwarć w Wiedniu rozpoczął hotel Superbude Wien, który w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego wiedeńskiego Prateru otworzył swoje podwoje na początku czerwca 2021 roku. Jest to pierwsza poza granicami Niemiec lokalizacja innowacyjnych hoteli Superbude. Do grupy docelowej należą zarówno goście przyjeżdżający na weekend, jak i osoby podróżujące w celach służbowych, które wolą mniej formalne klimaty. Do wyboru jest 178 pokoi, zwanych tu „budami”, o powierzchni od 20 do 57 metrów kwadratowych. Superbude to także miejsce do organizacji konferencji, wydarzeń i spotkań. W budynku znajduje się izraelska restauracja „NENI am Prater” z barem i tarasem na dachu. www.superbude.com.

Oddany duchowi czasu: Zoku Vienna

Tuż obok Superbude, 1 czerwca w Wiedniu pojawił się kolejny nadzwyczajny akcent na scenie hotelowej. Zoku Vienna to pierwszy w Austrii hotel holenderskiej grupy Zoku. Oferowana jest innowacyjna koncepcja stanowiąca udaną próbę odnalezienie równowagi między życiem a pracą. Hybryda domowego biura, która ma przede wszystkim przypaść do gustu osobom, które dużo podróżują służbowo. To właściwe miejsce również dla osób podróżujących prywatnie, które szukają swobodnej atmosfery. Gwarantuje to stylowe wnętrze 131-pokojowego hotelu butikowego o hostelowym uroku, zaprojektowane z niezwykłą dbałością o szczegóły. Filozofią hoteli Zoku jest tworzenie miejsc, które od pierwszej wizyty goście pragną nazwać swoim drugim domem. W tym celu stworzono obszary wspólne, tzw. Social Spaces. Jest to przestrzeń, gdzie możliwe są spotkania w gronie gości hotelowych. Ponadto odzwierciedlają towarzyski zgiełk tętniącej życiem dzielnicy. Na przykład na tarasie na dachu z widokiem na Prater, we własnej przestrzeni eventowej hotelu oraz w Living Kitchen, gdzie wszyscy gromadzą się przy dużym stole.

www.livezoku.com/vienna

Dormero HoHo

Szczególnym nowym nabytkiem na scenie wiedeńskich hoteli jest Dormero HoHo. Jest to pierwszy projekt Dormero Group w Austrii. Na premierowy obiekt wybrano specjalną lokalizację. Znajduje się on w Seestadt Aspen, do którego można dojechać metrem z centrum w 20 minut. Sam budynek hotelu, wieżowiec HoHo, to jeden z najwyższych drewnianych drapaczy chmur na świecie, który wyznacza nowe standardy w zakresie zrównoważonego budownictwa. Wieżowiec składa się w 75 procentach z drewna i wznosi się wzwyż na 84 metry. www.dormero.de/hotel-wien.

Almanac Vienna

Na tych, którzy chcą w Wiedniu poczuć się szczególnie luksusowo, od 2022 r. będzie czekać hotel Almanac przy wiedeńskiej Ringstrasse. Hotel jest planowany jako 5-gwiazdkowy plus hotel ze 111 miejscami noclegowymi, z czego ponad dwie trzecie to apartamenty. Znajduje się on w zabytkowym, dawnym pałacu Henckel-Donnersmarck, który zostanie całkowicie przebudowany. Powstaną w nim również sale eventowe, Spa, concept store, kawiarnia i wysokiej klasy restauracja z barem.

www.almanachotels.com/vienna

2022 i 2023: Rosewood i Mandarin Oriental

Wiedeń ogłoszony w tym roku „Najbardziej pożądanym celem podróży 2021” przez sieć luksusowych podróży „Traveler Made” będzie nadal mieć dużą dynamikę w sektorze luksusowym w nadchodzących latach. Intensywne prace trwają obecnie przy wiedeńskim deptaku Am Graben. Wraz z Rosewood Vienna powstaje piąty hotel sieci Rosewood Hotels w Europie. Otwarcie 5-gwiazdkowego hotelu zapowiedziano na lato 2022 roku. Mieści się on w zabytkowym budynku banku z lat 30. XIX wieku.

Natomiast w 2023 r. pierwszy w Austrii hotel Mandarin Oriental powstaje w secesyjnym budynku w stylu secesyjnym z około 1900 roku w Riemergasse, w pobliżu katedry św. Szczepana. Planowane jest 151 pokoi i apartamentów oraz 17 luksusowych apartamentów na poddaszu. www.rosewoodhotels.com/en/vienna.

a