środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 11 wrzesień 2013 13:24

Sounds Like Poland i warsztaty Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Joanna Słowińska – skrzypaczka i kompozytorka . Joanna Słowińska – skrzypaczka i kompozytorka . www.culture.pl

Otwarte koncerty polskich artystów folkowych i międzynarodowa konferencja Sounds Like Poland, poświęcona muzyce świata, to nowe wydarzenie towarzyszące Warszawskiemu Festiwalowi Skrzyżowanie Kultur.

Dziewiąta edycja największego w kraju festiwalu prezentującego wielokulturowość i muzykę etniczną rozpocznie się od spotkania ekspertów z Europy, Azji i USA w dniu 25. września na konferencji Sounds Like Poland.

 

Sounds Like Poland

Udział w konferencji, która rozpocznie się 25. września o godz. 12 w Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza, sala Audytorium), mogą wziąć wszyscy zainteresowani tematem, pasjonaci i twórcy gatunku, a także wydawcy, promotorzy, menedżerowie. Wystarczy wysłać zgłoszenie pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule wiadomości: Zgłoszenie na konferencję Sounds Like Poland).

Gości konferencji i festiwalu będą profesjonaliści z dziesięciu krajów: USA, Rosji, Pakistanu, Korei Południowej, Holandii, Szwecji, Czech, Węgier, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Przyjadą m.in. dyrektorzy popularnych festiwali muzyki świata w Europie: Fruzsina Szép (Sziget Festival), Carlos Seixas (FMM Sines), Zlata Holušová (Colours of Ostrava), a także promotorzy i animatorzy gatunku: Isabel Soffer (Live Sounds), Alexander Cheparukhin (GreenWave). W rozmowach udział wezmą również doświadczeni organizatorzy występów, m.in. Danka van Dodewaard i Magnus Bäckström współpracujący z prestiżowymi obiektami koncertowymi, a także dziennikarze muzyczni: Jiří Moravčik i Andrew Cronshaw.

 

Bezpłatne koncerty

Prezentację wybranych muzyków nowej sceny polskiego folku będzie można usłyszeć w namiocie przed PKiN - podczas otwartych i bezpłatnych dla publiczności koncertach - od godz. 19 do 22.30.

W pierwszy festiwalowy wieczór zagrają: grupa Vołosi łącząca klasykę z góralską żywiołowością, Joanna Słowińska – skrzypaczka i kompozytorka miksująca elektronikę z dawnym brzmieniem, Kwadrofonik – zespół słynący w świecie z reinterpretacji motywów ludowych, Karolina Cicha śpiewająca w językach pogranicza, Atom String Quartet – jazzowy kwartet smyczkowy inspirujący się folkiem oraz Orkiestra Św. Mikołaja, która od 25 lat gra wyłącznie na tradycyjnych instrumentach.

 

Warsztaty muzyczne

W ramach 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur będą prowadzone również - od 22 do 26 września i 25-29 września - warsztaty muzyczne.

22-26 września (niedziela – czwartek):

• klasa gry na bębnie bodhrán - mistrz John Joe Kelly, Irlandia - grupa początkująca, godz. 11-13 - grupa zaawansowana, godz. 14.30-16.30;

• klasa śpiewu arabskiego nr.1 BRAK MIEJSC - mistrz Sofien Zaïdi, Dżerba (Tunezja) - godz. 11-13;

• klasa śpiewu inuickiego BRAK MIEJSC - mistrzynie Charlotte Qamaniq i Kathleen Merritt, Kanada - godz. 14.30-16.30;

• klasa śpiewu arabskiego nr 2 - mistrz Sofien Zaïdi, Dżerba (Tunezja) - godz. 14.30-16.30;

• klasa gry na flecie pasterskim - mistrz Carmelo Salemi, Sycylia - godz. 11-13.

25-29 września (środa – niedziela):

• klasa maoryskiego tańca haka - mistrzowie Kemara Kennedy i Laurence Kershaw, Nowa Zelandia - godz. 14.30-16.30.

Warsztaty odbywają się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej (ul. Jezuicka 4). Koszt jednego warsztatu – 50 zł, dwóch – 80 zł. Jedna osoba może wziąć udział w dwóch warsztatach.
www.festival.warszawa.pl

{jumi [*7]}

a