niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17393.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17393
poniedziałek, 21 kwiecień 2014 00:00

Gierymski "na bogato" Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
A. Gierymski, Pineta Villa Borghese w Rzymie A. Gierymski, Pineta Villa Borghese w Rzymie www.mnw.art.pl

Wystawie Aleksander Gierymski 1850–1901 w Muzeum Narodowym w Warszawie towarzyszy bogaty program wydarzeń. Zapraszamy na wykłady niedzielne, spotkania czwartkowe, niedziele ze sztuką końca wieku, warsztaty familijne, spotkania tłumaczone na PJM, warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku, warsztaty dla nauczycieli a nawet... grę miejską! W programie także spacery „Warszawa Aleksandra Gierymskiego" śladami miejsc związanych z życiem i twórczością artysty.

Wybrane wydarzenia:

Wykład niedzielny

Aleksander Gierymski – poeta światła

Wykład przybliży biografię i artystyczne poszukiwania młodszego z braci Gierymskich. Prelekcje, prowadzone przez historyków sztuki Urszulę Król i Przemysława Głowackiego, wprowadzą w problematykę wystawy – pierwszego od 1938 roku tak wszechstronnego pokazu dorobku artysty.

Niedziele / godz. 12; Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min.

Spotkania i wykłady czwartkowe 

Wykłady: Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 75 min; Spotkania: sale wystawowe / zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę /liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min.

24 kwietnia - Sportowa Warszawa w czasach Aleksandra Gierymskiego – wykład, dr Magdalena Bialic, Dział Edukacji MNW.

Warszawskie obrazy Aleksandra Gierymskiego ukazują różne oblicza stolicy u schyłku XIX wieku. Kilka z nich to sceny ujęte nad Wisłą, przyciągającą w czasach artysty rzesze wodniaków, członków Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, którzy tworzyli podwaliny różnych dyscyplin sportowych w Warszawie. Zapraszamy na opowieść o stołecznych wielbicielach aktywności fizycznej, miejscach, gdzie mogli się jej oddawać oraz o strojach, które nosili.

8 maja - Artysta w służbie prasy – prasa w służbie artysty. Aleksander Gierymski i warszawskie czasopisma ilustrowane – wykład, Kamilla Pijanowska, Gabinet Rycin i Rysunków MNW.

Na łamach dziewiętnastowiecznych czasopism warszawskich ukazało się ponad 170 ilustracji wykonanych według prac Aleksandra Gierymskiego. Artysta tworzył rysunki specjalnie na potrzeby prasy. Były to m.in. motywy z Warszawy i innych polskich miast, seria przedstawiająca polskie pamiątki we Włoszech oraz liczne wizerunki młodych kobiet, spośród których wiele spełniło rolę „dziewczyn z okładki". Osobną grupę ilustracji stanowiły reprodukcje obrazów olejnych malarza. Artysta często sam brał udział w ich przygotowaniu, wykonując rysunki według własnych płócien, a wtedy zdarzało się, że drzeworyty różniły się detalami od oryginałów. Popularność malarstwa Gierymskiego była tak duża, że niektóre czasopisma zamieszczały „pirackie" reprodukcje jego dzieł.

5 czerwca - Czy Gierymski był genialnym artystą? – wykład, Anna Lewandowska, Pracownia Konserwacji Malarstwa na Płótnie MNW.

Zobaczymy, jak dzięki analizie ponad 100 obrazów olejnych, szkiców, rysunków i fotografii udało się odtworzyć sposób i metody pracy Aleksandra Gierymskiego oraz poznać indywidualizm artysty w podejściu do rozwiązywania problemów malarskich. Dlaczego Gierymski niszczył płótna, a później je naprawiał? Co było przyczyną, że wiele jego dzieł zostało zdublowanych albo otrzymało wtórne podobrazia? Skąd się wzięły siatki spękań na powierzchniach obrazów? Konserwacja prac Aleksandra Gierymskiego to wyjątkowe wyzwanie dla konserwatorów.

12 czerwca - Malarz i fotografia. O wykorzystaniu fotografii w warsztacie twórczym Aleksandra Gierymskiego – wykład, Anna Masłowska, Zbiory Ikonograficzne i Fotograficzne MNW.

Wynalazek fotografii, ogłoszony w 1839 roku, był jednym z najbardziej rewolucyjnych odkryć XIX wieku. Wpłynął także bardzo znacząco na świat sztuki. To malarze należeli do grona pierwszych użytkowników i admiratorów nowego medium. Fotografia stała się szybko niezwykle pomocnym elementem w pracy twórczej artystów. Była nie tylko nowym, doskonalszym sposobem pozyskiwania perfekcyjnych szkiców z natury, ale też źródłem ikonograficznym, inspiracją wyobraźni, narzędziem odkrywania rzeczywistości i środkiem rekonstrukcji formalnego języka tradycyjnych sztuk. Podczas wykładu poznamy związki Aleksandra Gierymskiego z fotografią i dowiemy się, jak kontakt z tym medium wpłynął na jego malarstwo.

26 czerwca - Aleksander Gierymski okiem psychiatry i psychologa – wykład, dr n. med. Dorota Parnowska, psycholog kliniczny, prof. Tadeusz Parnowski, psychiatra, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Sposób malowania, zainteresowania twórcze i funkcjonowanie społeczne Aleksandra Gierymskiego stały się podstawą do oceny osobowości i diagnozy zaburzeń psychicznych artysty. Czy drażliwość, wybuchowość, zmienność nastroju, drobiazgowość dają podstawy do wysnucia hipotezy o chorobie? Czy wskazują jedynie na pewien typ osobowości, który pod wpływem niekorzystnych czynników (bieda, złe odżywianie, obcowanie z toksycznymi substancjami) powoduje trudności w funkcjonowaniu społecznym? Zapraszamy do poznania wyników badań psychologicznych i psychiatrycznych wyjątkowego pacjenta – Aleksandra Gierymskiego.

7 sierpnia - Zaginione obrazy Aleksandra Gierymskiego – wykład, Krystyna Znojewska-Prokop, Zbiory Sztuki Polskiej do 1914 MNW.

Kilkadziesiąt obrazów ze spuścizny Aleksandra Gierymskiego uległo rozproszeniu. Niektóre z nich zaginęły w nieznanych okolicznościach jeszcze przed 1939 rokiem, jednak większość prawdopodobnie została zniszczona w czasie II wojny światowej. Wykład przybliży historię kilku najważniejszych dzieł.

Wszystkie spotkania i wykłady: www.mnw.art.pl w zakładce Edukacja / Programy do wystaw czasowych.

Kilka fotografii z wystawy Aleksandra Gierymskiego:

{gallery}17393{/gallery}

GIERYMSKI GRA

24 maja, 14 czerwca

soboty / 12.00

Muzeum Narodowe w Warszawie oraz portal kulturalny MAGAZYN zapraszają na grę miejską, której trasę wyznaczył sam Aleksander Gierymski. Zobaczymy miasto, jakiego nie znamy, Warszawę widzianą oczami autora Pomarańczarki. Na drużynę, która najlepiej poradzi sobie w rywalizacji, czekają atrakcyjne nagrody!

Zbiórka na Dziedzińcu Głównym MNW / obowiązują zapisy / wstęp wolny / ok. 4 godz.

Pełny Program dostępny na: http://www.mnw.art.pl/edukacja/

Szczegóły na www.gierymski.pl

 

 

a