piątek, maj 10, 2024
Follow Us
środa, 18 luty 2015 14:08

Wszystkiemu winna grelina? Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wszystkiemu winna grelina? http://www.lookfordiagnosis.com

Niestabilny poziom - już od pierwszych chwil życia - greliny, czyli hormonu głodu może decydować o tym, czy przez całe życie będziemy się zmagać z otyłością.

Badania naukowców z USA wskazują na skomplikowany problem wzajemnych metabolicznych zależności. Poczucie głodu u ssaków, w tym także u ludzi, w dużej mierze zależy od greliny - hormonu, który przekazuje do mózgu informacje, że organizm potrzebuje pokarmu. Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl/.

Grelina

Jest 28-aminokwasowym hormonem peptydowym zidentyfikowanym w żołądku szczura jako endogenny ligand dla receptora uwalniającego hormon wzrostu (GH) (growth hormone – secretagogue receptor).
Grelina ludzka i szczurza różnią się tylko dwoma podstawnikami aminokwasowymi. Grelina która jest produkowana i wydzielana w żołądku ma różne działania regulacyjne w mózgu i na obwodzie. Przy podaniu obwodowo lub centralnie gryzoniom, grelina powoduje szybki wzrost ilości przyjmowanego pokarmu i przyrost masy ciała, w dodatku zwiększa motorykę i wydzielanie kwasów żołądkowych. W surowicy dorosłego człowieka znajduje się 100-120 fmol/ml greliny. Produkowana jest głównie przez komórki żołądka i - w mniejszym stopniu - przez jelita, trzustkę, nerki, łożysko, tarczycę, przysadkę mózgową i podwzgórze. Źródło: http://pl.wikipedia.org.

a