poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
poniedziałek, 07 wrzesień 2015 00:00

Troska o klimat w imię Allaha Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Troska o klimat w imię Allaha http://www.morguefile.com

Islamska Deklaracja w sprawie Globalnej Zmiany Klimatu (Islamic Declaration on Global Climate Change) to stanowisko grupy liderów naukowych, politycznych i społecznych wyznania muzułmańskiego. Deklaracja – wydana „W imię Allaha, Miłosiernego, Litościwego" – odwołuje się do Protokołu z Kioto, dokonań IPCC, Milenijnych Celów Rozwoju ONZ. Domaga się sprawiedliwości społecznej, wskazuje na problem przeludnienia i nadmiernej konsumpcji.

Autorzy Deklaracji wskazują na odpowiedzialność i krajów rozwiniętych, i krajów arabskich zasobnych w ropę. Ta grupa państw ma pełnić funkcję przewodnią na drodze m.in. do zaprzestania emisji gazów cieplarnianych do połowy wieku, zatrzymania ocieplenia poniżej progu 2 st. Celsjusza, a nawet 1,5 st. C i pozostawienia w ziemi 2/3 stwierdzonych rezerw paliw kopalnych.

Wszystkie narody świata powinny dążyć do jak najszybszego zaprzestania emisji gazów cieplarnianych, zobowiązać się do jak najszybszego przejścia na 100 proc. energii z OZE i/lub przyjąć strategie zeroemisyjnego rozwoju, inwestować w zdecentralizowaną produkcję energii, co jest najlepszym sposobem na ograniczenie ubóstwa i zrównoważony rozwój, przyjąć nowatorski model dobrobytu, oparty o alternatywy wobec obecnego systemu finansowego powiązanego z rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych oraz degradacją środowiska i pogłębiającego nierówności społeczne, nadać priorytet modelom adaptacji do zmian klimatów wspierających kraje najbardziej narażone na skutki ocieplenia i o najniższych możliwościach adaptacji, uwzględniając potrzeby grup wykluczonych, takich jak rodzime plemiona, kobiety i dzieci.

Korporacje, sektor bankowy i przedsiębiorców powinni m.in. uznać konsekwencje swojej działalności nastawionej na zysk i ograniczać własny „ślad węglowy" i negatywny wpływ na środowisko w ogólności, jak najszybciej zobowiązać się do produkcji 100 proc. energii z OZE i/lub przyjąć zeroemisyjną strategię rozwoju oraz porzucić obecny model biznesowy oparty o niezrównoważony wzrost gospodarczy i przejść na zrównoważoną gospodarkę cyrkulacyjną.

Pew Research Center wiosną 2014 roku zapytał mieszkańców krajów arabskich o postawę wobec islamskiego radykalizmu. Ekstremizm bardzo (lub umiarkowanie) niepokoi 92 proc. respondentów z Libanu, 80 proc. badanych z Tunezji, 75 proc. z Egiptu i 62 proc. z Jordanu. Al Kaida ma niskie poparcie w większości krajów muzułmańskich. Najwyższym - wynoszącym 25 proc. - poparciem, cieszy się w Autonomii Palestyńskiej.

Więcej na: http://www.chronmyklimat.pl/.

a