poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
piątek, 04 grudzień 2015 00:00

Więcej wędlin i mięsa w jadalni Wyróżniony

Napisane przez Bohdan Juchniewicz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Badania, które ostatnio zaprezentował BGŻ BNP Paribas, śmiało można nazwać otwarciem drzwi do jadalni Polaków i pokazaniem co lubią jeść, czego zjadają mniej, a czego więcej. A także czego więcej będą jedli w 2020 roku.

Analitycy tego banku i specjaliści firmy badawczej GfK CAPIBUS zajęli się diagnostyką zmian nawyków żywieniowych Polaków. Przeanalizowano m.in. czynniki wpływające na wybór produktów żywnościowych. Na czołowych miejscach zaraz po niskiej cenie i polskim pochodzeniu znalazła się tradycyjna receptura i ekologiczny sposób produkcji. To ważne elementy wyboru dla 20 proc. ankietowanych. Ekologiczna żywność jest zarazem kojarzona z wysoką jakością produktów.
Warto się zatrzymać przy apetycie na mięso i wędliny, zwłaszcza że ta kategoria żywności została w drugiej części wyników badań wskazana jako grupa, która do 2020 roku jako nieliczna będzie się cieszyła wzrastającym popytem. Badacze zapowiadają wzrost konsumpcji wołowiny i wędlin wysoko gatunkowych.

W Polsce i w Azji
A co na ten temat mówią praktycy? Doskonałą ocenę sytuacji ma Paweł Krajmas – prezes Stowarzyszenia „Polska Ekologia", a zarazem właściciel Zakładu Mięsnego „Jasiołka" Dukla: - Z całą stanowczością mogę stwierdzić, że zarówno w kraju, jak za granicą rośnie zainteresowanie ekologicznymi przetworami mięsnymi i wołowiną. Znajdujemy potwierdzenie tej sytuacji podczas targów w Polsce i za granicą. Cieszymy się z tej tendencji i jednocześnie nie stoimy w miejscu lecz się rozwijamy. Sięgamy do rynków azjatyckich. Znamy analizy Banku BGŻ BNP Paribas, mówiące o ośmiokrotnym wzroście eksportu do Chin od 2007 r. i prognozy na najbliższe osiem lat.
Podczas spotkań w Chinach, Japonii i Singapurze okazuje się, że mamy wyroby pożądane przez tamtejszych konsumentów. Co więcej, przywozimy opinię o wysokiej jakości polskich Eko wyrobów rolno-spożywczych, których jakość śmiało można uznać za wzorcową. To co różni konsumpcję Eko żywności w Polsce od spożywania jej w wymienionych krajach to wyższy poziom świadomości miejscowych klientów.
Nie tylko obserwujemy zmieniające się tendencje konsumpcyjne, ale aktywnie w nich uczestniczymy, gdyż jesteśmy częścią tego rynku. Staramy się też pełnić rolę edukacyjną, zaczynając od prowadzenia ekologicznych lekcji w szkołach, wychodzimy bowiem z założenia, że najważniejsze zadanie to zwrócenie uwagi młodego pokolenia na zdrowe jedzenie.

Cenne mięso jeleniowatych
Warto przy okazji słów parę o kategorii, na którą badacze nie zwrócili jeszcze uwagi, a która się dynamicznie rozwija - spożycie mięsa jeleniowatych, czyli danieli i jeleni hodowlanych. Jest przez fachowców kwalifikowane jako produkt ekologiczny z górnej półki, mający wysokie walory smakowe i zdrowotne. To wynik zarówno nadzoru Komisji Etyki Hodowlanej, jak i kontroli Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, oraz karmieniu szczególnie różnorodną biomasą, zawierającą m.in. zioła, dziki bez czarny (zwany „drzewem życia"), tarninę, dziką różę, kruszynę. Wszystkie te czynniki wpływają na jakość tego delikatnego mięsa: smak, kruchość, dużą zawartość białka i żelaza, niewielkie ilości kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Krótko mówiąc – wszelkie zalety dziczyzny i żadnych jej wad – dodaje Paweł Krajmas.
Sięganie po mięso o małej zawartości tłuszczu,  to wpasowanie się w rosnący trend dbania o zdrowie i dobór produktów do codziennej konsumpcji. Duża w tym zasługa mediów społecznościowych, gdzie widnieje szeroki opis żywności. Zwiększa się też zainteresowanie treścią etykiet - grupa sprawdzająca opis produktu rośnie. Tym bardziej, że Polacy mają wysoki poziom zaufania do produktów ekologicznych. Pełne ufność wyraziło 80 proc. respondentów.
Do tego trzeba dodać, że aż 53 proc. obawia się pogorszenia zdrowia, spowodowanego spożywaną żywnością konwencjonalną. Ten niepokój związany jest m.in. z pozostałością pestycydów i antybiotyków, dodawaniem sztucznych barwników i konserwantów (dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej).
Dlatego też zainteresowanie żywnością wysokiej jakości pozwoli utrzymać a nawet zwiększyć obecne, wynoszące 20 proc. tempo wzrostu.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia" skupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych certyfikowanych (!). Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży, aktywna praca na rzecz rozwoju EKO rynku. W ciągu blisko 10 lat funkcjonowania przeprowadziło wiele akcji promujących najbardziej wartościową żywność w kraju i za granicą. Udanymi kampaniami są działania promujące polską żywność ekologiczną w USA, Japonii i Singapurze.
Ekologiczne metody produkcji żywności mają zapewnić ochronę zdrowia społeczeństwa i stanowić system umożliwiający zachowanie bioróżnorodności środowiska oraz rozwój wsi i przetwórstwa żywności pod hasłem: EKOLOGICZNE ZNACZY ZDROWE.

a