piątek, maj 10, 2024
Follow Us
poniedziałek, 22 luty 2016 11:43

Kolejne województwo pod lupą ekspertów Wyróżniony

Napisane przez Witold Kołodziej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kolejne województwo pod lupą ekspertów fot. freeimages.com

Lekarze podczas badań, których celem byłem wykrycie zaburzeń słuchu u najmłodszych, ustalili, że co ósme dziecko ma problemy z poprawnym słyszeniem. Wyniki badań są podobne do tych sprzed czterech lat.

Badania były realizowane od września do grudnia 2015 roku w województwie podkarpackim. To część ogólnopolskiego programu badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych położonych w gminach wiejskich. Jego celem jest wczesne wykrycie, u dzieci rozpoczynających naukę w szkołach podstawowych, zaburzeń słuchu, które mogą niekorzystnie wpływać na proces komunikowania się dziecka w szkole i mogą utrudniać jego rozwój. Program objął 8092 dzieci z 538 szkół położonych w 109 gminach.

- Program badań prowadzonych w szkołach w naszym województwie to nie lada wyzwanie. Badanie jednego dziecka trwa około 15 minut, a nasz zespół przebadał ponad 8000 dzieci, co daje ponad 2 tys. godzin pracy - wyjaśnia dr Dorota Szuber, kierownik Podkarpackiego Centrum Słuchu i Mowy, koordynator programu. - Aby właściwie ocenić rozmiar programu, do tego powinniśmy doliczyć czas poświęcony na logistykę – np. dojazdy zespołu badaczy do szkół. Dla przykładu w powiecie bieszczadzkim są one małoliczne, a odległości pomiędzy nimi duże, co daje nam kilkadziesiąt godzin związanych z transportem sprzętu diagnostycznego i zespołu badaczy – dodaje dr Szuber.

Zaburzenia słuchu zostały wykryte mniej więcej u co ósmego dziecka – to porównywalny wynik z poprzedniego programu, prowadzonego w 2011 r. - Jeżeli niedosłuch potwierdzi się należy wdrożyć leczenie farmakologiczne, operacyjne, lub zaopatrzyć dziecko w aparaty słuchowe. Takie postępowanie ma na celu przywrócenie dziecka do świata dźwięków i wyrównanie jego szans ze zdrowymi rówieśnikami – podkreśla dr Szuber.

Rodzice dzieci, które mają nieprawidłowy wynik badania przesiewowego, powinni udać się do lekarza POZ celem uzyskania skierowania do poradni otolaryngologicznej lub audiologicznej. Tam lekarz zbada dziecko i zaleci dodatkowe badania słuchu.

Partnerami „Programu badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych zamieszkałych na terenach gmin wiejskich" są: Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek – Człowiekowi".

Honorowy patronat nad programem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaś patronat naukowy objął Komitet Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk.

a