poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
czwartek, 07 luty 2019 13:45

zOperowani

Napisane przez Redakcja/Mat. Pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
zOperowani fot. Pixabay

Myślisz, że opera jest sztuką archaiczną i trudną w odbiorze? Przekonamy Cię, że jest wręcz odwrotnie! Zapraszamy do fascynującego świata sztuki operowej i jej tajemnic!

zOperowani! to cykl muzycznych spotkań poświęconych jednemu z najbardziej fascynujących aspektów opery jakim jest głos. Punktem wyjścia stało się dla nas przekonanie, że czerpanie przyjemności z opery nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie ciekawości i otwartości na nowe doznania artystyczne i zmysłowe. Opera to przede wszystkim opowiadanie emocjonujących historii oraz barwne, złożone postaci, których podstawowym środkiem wyrazu jest właśnie głos. 

Zaproszeni artyści opowiedzą o typie głosu, jakim dysponują, odsłonią sekrety techniki wokalnej oraz wykonają arie najwybitniejszych kompozytorów. Przyjrzymy się zależnościom między wyborem głosu a ekspresją sceniczną oraz charakterem i emocjonalnością konkretnych postaci z klasyki operowej. Podczas pierwszego spotkania poznamy specyfikę mezzosopranu. Głosem tym, zajmującym miejsce na skali pomiędzy altem a sopranem, kompozytorzy obdarzają zarówno bohaterki szlachetne i niewinne, jak i zdrajczynie czy famme fatale. To także głos znakomicie sprawdzający się w przypadku postaci męskich.

O tych i innych aspektach bycia mezzosopranem opowie nasz gość specjalny - Karolina Kuklińska, śpiewaczka na co dzień występująca na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W jej wykonaniu usłyszymy arie z takich oper jak Carmen George’a Bizeta, Samson i Dalila Camille’a Saint-Saensa czy Koronacja Poppei Claudia Monteverdiego. Artystce akompaniuje Viktoriia Kuksa.

Karolina Kuklińska – śpiew

Viktoriia Kuksa – akompaniament

Szymon Waćkowski – prowadzenie cyklu

22 lutego 2019, godz. 19:30

Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, ul. Estrady 112, Warszawa



Karolina Kuklińska – mezzosopranistka, absolwentka klasy śpiewu solowego na Uniwersytetecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku, uczestniczka kursów mistrzowskich m.in. Olgi Pasiecznik, Izabeli Kłosińskiej, Anny Radziejewskiej i Jadwigi Rappe. Laureatka konkursów wokalnych m.in. X Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego Pieśń wieczorna (2009), Regionalnego Konkursu Wokalnego Hetmanowej I. Branickiej (2011), VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Złote Głosy (2012). Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku występuje m.in. w Carmen Geogrge’a Bizeta, w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki oraz w Czarodziejskim flecie Wolfganda Amadeusza Mozarta.

Viktoriia Kuksa – pianistka, absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej im. A.W. Nieżdanowej w Odessie w klasie fortepianu prof. W.Daszkowskiego. Laureatka wielu konkursów pianistycznych, m.in. Merignac Pianoopen w Merignac (Francja, 2013), The 21st Century Art. W Kijowie i International Competition Music without limits w Druskiennikach (Litwa) oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Visiting Aivazovsky w Fedosji (Ukraina, 2011).

Szymon Waćkowski – reżyser, scenarzysta i animator kultury, absolwent scenariopisarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie. Był asystentem Mariusza Trelińskiego przy realizacji Jolanty Piotra Czajkowskiego i Zamku Sinobrodego Beli Bartoka w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz Barrie’go Kosky’ego przy realizacji Eugeniusza Oniegina Piotra Czajkowskiego w Komische Oper w Berlinie.

WSTĘP WOLNY

a