poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
wtorek, 26 luty 2013 13:35

Billbord ratujący życie Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na pomoc jednemu z miejsc na świecie, w których brakuje wody pospieszyła agencja reklamowa Mayo DraftCFB we współpracy z University of Engineering and Technology (UTEC). Stworzony przez nich billbord przechwytuje z powietrza wilgoć, którą zamienia na wodę pitną dla mieszkańców stolicy Peru.

Lima określana jest jako pustynne megamiasto, w którym wielu mieszkańców musi radzić sobie z brakiem powszechnego dostępu do wody pitnej. Agencja i uniwersytet utworzyły pierwszy i jedyny jak dotąd zespół, który skonstruował billbord produkujący wodę pitną z powietrza.

Generatory wewnątrz ogromnej tablicy przetwarzają i przefiltrowują powietrze, a uzyskana w tym procesie woda magazynowana jest w dole tablicy i stamtąd pobierana przez mieszkańców. System posiada filtr, chłodnicę i filtr węglowy. Układ może wygenerować dziennie 96 litrów wody dla lokalnej społeczności.

Wideo pokazujące projekt zawiera więcej szczegółów (w języku angielskim). - Każdy generator pobiera wilgoć z powietrza, a stamtąd przechodzi proces odwróconej osmozy. Każdy zbiornik magazynuje około 20 litrów oczyszczonej wody, która z pięciu generatorów zbiera się w jednym zbiorniku. - powiedział jeden z członków zespołu.

Współpraca Mayo DraftCFB z UTEC jest motywowana wielkimi potrzebami mieszkańców stolicy Peru, gdzie obecność opadów jest prawie zerowa. Lima i okoliczne wioski są w tzw. "pustyni przybrzeżnej" swojego kraju. Partnerstwo agencji reklamowej z uniwersytetem wynikało z potrzeby motywacji studentów UTEC do realizacji ich programu inżynieryjnego. Motto szkoły brzmi: "Będziemy dalej zmieniać świat przy pomocy inżynierii". Produkujący wodę billbord tylko promuje możliwości uczelni UTEC.

Chociaż jest to lokalna inicjatywa, dalekosiężna odpowiedź została ogłoszona w postaci ambitnego planu zajęcia się problemem wodnym Limy i okolic. Peruwiańskie firmy wodne planują zainwestować w ciągu najbliższych trzech lat 3,3 mld dolarów w wodę dla Limy i infrastrukturę kanalizacyjną. Według danych rządowych 700 tys. mieszkańców stolicy Peru nie ma dostępu do wody pitnej, a kolejne 600 tys. ma ją zapewnioną tylko przez przejeżdżające cysterny wodne. Inwestycja pozwoli na realizację 148 projektów i będzie nadzorowana przez Sedapal - państwowe przedsiębiorstwo wodociągowe. Spółka zapowiedziała już, że będzie nadzorowała budowę zbiorników, studni, systemów do podlewania roślin, jak również wymianę prawie 5 tys. kilometrów rur do przepływu wody.

{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Metalowy autyzm Denerwujący hałas »

a