niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
wtorek, 12 listopad 2013 15:25

Nieznana historia pionków Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nieznana historia pionków fot. sxc.hu

Okazuje się, że przez cały okres Waszego grania w szachy mogliście nie być świadomi pewnego aspektu tej gry. Każdy z ośmiu pionków posiadał kiedyś indywidualną nazwę. Niestety, nie przyswoiły się one nigdy, więc gracze przestali tych nazw używać.

Zapewne spora część z Was kojarzy choć w teorii zasady szachów oraz figury tam występujące. Mamy wieżę, skoczka, gońca, króla czy hetmana oraz pionki. Każda z nich porusza się w inny sposób. Najprostsze z zasady wydają się właśnie pionki, ale mało kto wie, że w dawnych czasach każdy pionek nazywał się inaczej.

O tej historii można dowiedzieć się z książki pt. "Chess! A Fun Game to Learn and Play", której autorem jest Sinclair L. Wilkinson. Na str. 30 w języku angielskim mamy napisane: "W średniowieczu mnisi starali się, by pionki reprezentowały społeczeństwo. I tak, zaczynając od A2: pierwszym był rolnik, drugim kowal, dalej tkacz, przedsiębiorca, lekarz, karczmarz, policjant oraz hazardzista.".

Dlatego następnym razem, kiedy rozpoczniecie grę z pola B7, pamiętajcie że do walki nie posyłacie anonimowego pionka, tylko karczmarza. Może dlatego te nazwy się nie przyjęły. O wiele łatwiej jest poświęcić pionka, niż np. lekarza.

{jumi [*7]}

a