wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
czwartek, 11 wrzesień 2014 09:28

Unijne środki pod lupą Policji

Napisane przez KSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Unijne środki pod lupą Policji fot. Komenda Stołeczna Policji

Pierwsze spotkanie Mazowieckiej Grupy Roboczej ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów Unii Europejskiej odbyło się 10 września w Komendzie Stołecznej Policji. Przedstawiciele dziewięciu wchodzących w skład grupy instytucji zadeklarowali wymianę doświadczeń i informacji w celu skuteczniejszego nadzoru nad wydatkowaniem środków unijnych.

Uczestników dzisiejszego spotkania, które odbyło się w Białej Sali Pałacu Mostowskich powitał I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Robert Szydło, który podkreślał, że ten obszar przestępczości objęty jest szczególnym nadzorem stołecznej Policji. Wyraził również nadzieję, że nawiązana współpraca pozwoli jeszcze skuteczniej kontrolować prawidłowy przebieg operacji finansowych z udziałem unijnych środków.

Obrady Mazowieckiej Grupy Roboczej prowadził jej przewodniczący - Zastępca Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie Maciej Krzewski. Komenda Stołeczna Policji, występująca dziś w roli gospodarza, zaprezentowała czynności podejmowanie w zakresie przeciwdziałania przestępstwom na szkodę interesów Unii Europejskiej. Zakres działań realizowanych przez Wydział ds. Odzyskiwania Mienia KSP oraz praktyczne aspekty związane z odzyskiwaniem mienia i praniem brudnych pieniędzy przedstawił naczelnik wydziału nadkom. Bartłomiej Dydek. Natomiast przestępstwa popełniane na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej na przykładach spraw prowadzonych przez Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KSP omówił podinsp. Wojciech Cynowski.

W skład Mazowieckiej Grupy Roboczej ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej wchodzi dziewięć instytucji ogólnokrajowych i mazowieckich. Mają one na celu wymianę doświadczeń, informacji i danych związanych z wdrażaniem programów Unii Europejskiej oraz dystrybucją środków pochodzących z budżetu UE. Ma to służyć lepszej weryfikacji wykorzystania środków unijnych, a zwłaszcza usprawnić mechanizmy wykrywania nieprawidłowości w pozyskiwaniu i wydatkowaniu pieniędzy unijnych.

Koordynatorem Mazowieckiej Grupy Roboczej jest Urząd Kontroli Skarbowej, który działa na podstawie „Porozumienia w sprawie współpracy w ramach Mazowieckiej Grupy Roboczej ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej" zawartego w Ministerstwie Finansów 17 grudnia 2013 r. Decyzja o powołaniu Mazowieckiej Grupy Roboczej decyzją Przewodniczącego Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej weszła w życie 10 lipca 2014 r.

W skład grupy weszły następujące podmioty:

  • Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie,
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
  • Komenda Stołeczna Policji,
  • Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
  • Mazowiecki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie,
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Agencja Rynku Rolnego,
  • Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie

Mazowiecka Grupa Regionalna wraz z Zespołem Międzyresortowym wspiera Pełnomocnika Rządu w zapewnianiu właściwej ochrony interesów finansowych UE w Polsce.

a