czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
piątek, 15 czerwiec 2012 18:13

Azoty nie dla Rosjan Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów odbiera statuetkę "Finansisty Roku" Gazety Finansowej. Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów odbiera statuetkę "Finansisty Roku" Gazety Finansowej. Fot. Azoty Tarnów

 

Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymało negatywną opinię zarządu Azotów Tarnów, wstrzymując się ze sprzedażą spółki rosyjskiemu koncernowi Norica Holding, Grupa Acron.

Kierownictwo czołowej, polskiej firmy branży chemicznej stwierdziło, że jest „zdecydowanie przeciwne wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż jej akcji” ogłoszonego przez rosyjski koncern. „Nie odzwierciedla ono bowiem wartości godziwej spółki (tzn. Azotów Tarnów) i nie uwzględnia jej strategii długoterminowej”. Zarząd polskiej spółki w wydanej opinii podkreślił, że owo wezwanie nie uwzględnia w szczególności potencjalnych synergii, które rosyjska firma wspominała w swoim ogłoszeniu. „Jednocześnie grupa Acron nie przedstawiła pozytywnych skutków finansowych uzyskania przez nią kontroli nad Azotami Tarnów. Wzywający do zapisywania się na sprzedaż akcji Spółki otrzymał negatywne opinie związków zawodowych, działających w Grupie Kapitałowej Azoty Tarnów. Zarząd Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach stoi na stanowisku, iż uzyskanie przez wzywającego kontroli nad spółką może negatywnie wpłynąć na realizację starannie opracowanej strategii, dotychczas konsekwentnie i skutecznie wdrażanej”. Wobec tego zarząd rekomenduje akcjonariuszom Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach SA aby nie odpowiadali na wezwanie” - napisał zarząd polskiej firmy.

Ministerstwo Skarbu Państwa ocenia, że pozytywna odpowiedź na wezwanie Grupy Acron na akcje Azotów Tarnów zagrozi realizacji, ogłoszonej 13 czerwca nowej strategii spółki - podało MSP w komunikacie prasowym. „Ministerstwo Skarbu Państwa z zainteresowaniem przyjęło uaktualnienie strategii ZA w Tarnowie-Mościcach SA i będzie wspierać działania spółki prowadzące do jej realizacji. MSP pozytywnie ocenia zaprezentowaną wizję rozwoju, opartą między innymi na integracji podmiotów należących do Grupy ZAT oraz dalszej konsolidacji sektora chemicznego. Tworzenie zdywersyfikowanego produktowo podmiotu o skali europejskiej, w ocenie MSP, powinno prowadzić do trwałego wzrostu wartości Azotów Tarnów oraz innych aktywów Skarbu Państwa” - napisano w komunikacie.

„Pozytywna odpowiedź Ministerstwa Skarbu Państwa na wezwanie spółki Acron na sprzedaż akcji ZAT uniemożliwiłaby realizację wspomnianej strategii. Mogłaby także mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów wielkiej chemii i ich dostawców” - dodano. Azoty Tarnów zakładają docelowo w strategii na lata 2012-2020 marżę EBIT na poziomie ponad 8 proc. i marżę EBITDA na poziomie ponad 14 proc. Spółka poinformowała również, że zamierza zwiększać skalę działalności poprzez rozwój wewnętrzny, a także alianse, fuzje i akwizycje w Polsce i za granicą. Będzie też pogłębiać integrację pomiędzy podmiotami grupy w celu uzyskania synergii.

Tymczasem, jak podała wyborcza.biz, rosyjski koncern wydłużył do 29 czerwca, wezwanie na sprzedaż akcji Azotów Tarnów. - Prowadzimy liczne rozmowy i spotkania z akcjonariuszami Azotów Tarnów. Ponieważ widzimy, że wielu z nich potrzebuje dodatkowego czasu na podjęcie decyzji, postanowiliśmy przedłużyć okres wezwania - wyjaśnił przedłużenie terminu wezwania wiceprezes grupy Acron Władimir Kantor, cytowany w komunikacie rosyjskiej firmy. Od 6 czerwca Acron zbiera zapisy od inwestorów, zainteresowanych sprzedażą rosyjskiemu koncernowi akcji Azotów Tarnów. Acron chce zebrać do 66 proc. akcji polskiej spółki, oferując za jedną akcję 36 zł. Jednak od połowy maja, gdy ogłoszono to wezwanie, kurs akcji wzleciał powyżej ceny, oferowanej przez rosyjski koncern - ocenia wyborcza.biz.

{jumi [*9]}

 

a