czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
czwartek, 05 wrzesień 2013 15:01

Święto Ulicy Gałczyńskiego Wyróżniony

Napisane przez Na podst. mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Święto Ulicy Gałczyńskiego, ulicy alternatywnej dla Nowego Światu - głównego nurtu życia turystycznej Warszawy rozpocznie się 7 września o godzinie 11, w dniu urodzin patrona ulicy (sto ósme siedmiomiesięczne i piętnastodniowe). Z tej okazji liczne spotkania i inne atrakcje będą trwały do 21.30.

Jeśli dopisze pogoda, wiele działań planowanych jest na ulicy przy wspólnym, przygotowanym na tę okazję stole. Jeśli będzie padał deszcz, zapraszamy do naszych lokali (szczegóły w ulotce). Patronat nad świętem ulicy objęła Kira Gałczyńska, córka Poety, z którą wieczorem odbędzie się spotkanie pt. Jajko sadzone na grejpfrucie czyli mój tata Ildefons. Wiele z zaplanowanych na Święto działań będzie celebrowało absurd i dowcip. Nie wszystkie będą bezpośrednio dotyczyły Poety, ale wszystkie sprawią, że wszyscy goście poczują się jakby mieszkali w jego wierszach...

Święto Ulicy Gałczyńskiego

11.00-18.00, przestrzeń ulicy Gałczyńskiego

Kiermasz książek non-fiction księgarni z literaturą faktu Wrzenie Świata (Gałczyńskiego 7).
Kiermasz poezji Antykwariatu Kwadryga.
Biblioteka otwarta czyli mobilna czytelnia.
Kiermasz książek o K.I. Gałczyńskim Oficyny Wydawniczej ASPRA.
Znajdź książkę Gałczyńskiego! Szukanie książek Poety ukrytych na ulicy i w okolicy (tropy i podpowiedzi zostaną opublikowane na blogu CzytamRecenzuje.pl).
Wystawa „Arcus" Wojciecha Gilewicza w Miejsce Projektów Zachęty (Gałczyńskiego 3) Wojciech Gilewicz postanowił zaprezentować warszawskim miłośnikom sztuki swoje filmy tworzone w ostatnich latach podczas podróży po Azji i Stanach Zjednoczonych. Pokazują one interwencje malarskie i performatywne w przestrzeni miast, czasem wśród przyrody. To nie dokumentacje akcji artystycznych, lecz autonomiczne dzieła o impresyjnym charakterze, ale – paradoksalnie – bardzo przemyślanej kompozycji filmowych obrazów. Gilewicz kręci je sam, ustawioną na statywie kamerą, co stanowi część performansu – rodzaju partyzanckiej akcji zasysającej wiele nieprzewidywalnych elementów, jakie niesie ze sobą życie ulicy. Pozyskany w ten sposób materiał jest następnie montowany.


Stolik redakcyjny młodych reporterów biorących udział w warsztatach Haliny Bortnowskiej.
Uczestnicy warsztatów – dzieci i młodzież – piszą pod okiem Haliny Bortnowskiej teksty w Święcie Ulicy Gałczyńskiego. Poznają trzy gatunki dziennikarskie: wiadomość, migawkę/reportaż, wywiad. Spotkanie przygotowawcze odbędzie się w czwartek 5 września o 16 w Faktycznym Domu Kultury (Gałczyńskiego 12). Podsumowanie pracy odbędzie się w ciągu 14 dni od święta. Uczestnicy warsztatów otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe.

Program obchodów:

11. - stół na ulicy - Jaja Gałczyńskiego – śniadanie przygotowane przez księgarnię Wrzenie Świata i restaurację Bordo.

11-14 - stół na ulicy - Zrób sobie Gałczyńskiego – wspólne robienie kolaży o życiu Gałczyńskiego. Gotowe kolaże, które uczestnicy zabawy skomponują z przygotowanych zdjęć Poety, okładek jego książek, fragmentów tekstów, kopii rękopisów i różnych materiałów dodatkowych, zostaną wystawione w oknach lokali na ulicy Gałczyńskiego. Na uczestników zabawy czekają nagrody książkowe! Zapraszamy do zabawy całe rodziny. (zgłoszenia do udziału w zabawie prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

11-12 - ulica Gałczyńskiego i okolice – spacer z varsavianistą Jarosławem Zielińskim. Po spacerze spotkanie z rzeźbiarzem prof. Antonim Pastwą o art deco wczoraj i dziś.

11-14 - Instytut Urody New Look, Gałczyńskiego 5 - Pomaluj sobie paznokcie! – Instytut Urody zaprasza na darmowe malowanie paznokci.

11-14 - Fundacja Res Publica, Gałczyńskiego 5 - Redakcja na świeżym powietrzu – Prezentacja kwartalnika „Res Publica Nowa" i „Magazynu Miasta". Zespół redakcyjny zaprasza do dyskusji miejskich i kulturalnych.

12-14 - Miejsce Projektów Zachęty, Gałczyńskiego 3 - Słucho-stwory to warsztaty plastyczno-muzyczne dedykowane dzieciom. Prowadzone przez muzyka i artystkę umożliwią uczestniczenie w procesie powstawania dźwięków. Wszystkie wykonywane przez uczestników kompozycje będą nagrywane, a powstały na koniec krótki utwór muzyczny ułożony do jednego z wierszy poety zostanie opublikowany na stronie internetowej Zachęty i Słucho-stworów oraz przesłany drogą mailową do uczestników.

Liczba miejsc: 20
Prowadzący:
Zuza Golińska – młoda artystka, mieszkająca i pracująca w Warszawie. Głównym obszarem jej działań jest malarstwo, rysunek, fotografia oraz grafika użytkowa.
Olivier Heim – holendersko-amerykański wokalista, gitarzysta i kompozytor oraz członek grupy Très.b, wyróżnionej w 2012 roku Paszportem Polityki w kategorii muzyka popularna. Heim znany jest również dzięki swojemu solowemu projektowi Anthony Chorale oraz współpracy z Coldair.

13 - Bordo, Gałczyńskiego 9 - Zrób sobie pizzę! –restauracja zaprasza do wspólnego przygotowywania dań kuchni włoskiej.

11-12.30 i 14-15.30 - taras przed Faktycznym Domem Kultury, Gałczyńskiego 12 i stół na ulicy - Warsztaty rysunkowe „Zaczarowana dorożka" z Joanną Świerczyńską – warsztaty z malarką, w czasie których dzieci będą malować zaczarowaną dorożkę kredą na ulicy oraz kredkami na obrusie na stole wystawionym na ulicy.

12.30, 14.30, 17.30 - Wrzenie Świata, Gałczyńskiego 7 - Posłuchaj Gałczyńskiego – czytanie i recytowanie utworów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przez dwoje aktorów: Halinę Rowicką i Krzysztofa Kalczyńskiego.

13.30-16.30 - taras przed Wrzeniem Świata, Gałczyńskiego 7 - Gałczyński Bez Nienawiści – rozpoczęcie cyklu Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis" w ramach kampanii Rady Europy przeciw mowie nienawiści.

14-14.30 - taras przed Faktycznym Domem Kultury, Gałczyńskiego 12 - Chór Kameralny Uniwersytetu Warszawskiego Collegium Musicum – istnieje od 1994 roku i nawiązuje do średniowiecznej tradycji collegium musicum – akademickiego stowarzyszenia muzycznego. Śpiewa a cappella muzykę dawną i współczesną, kolędy z całego świata, utwory wokalno-instrumentalne od kantat Bacha i Haendla po współczesne msze i pieści. Wizytówką chóru są utwory w aranżacjach Maestro Andrzeja Borzyma z repertuaru Starszych Panów, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, oraz piosenki do słów Agnieszki Osieckiej. Chór dał ponad 250 koncertów, odwiedził 14 krajów na 3 kontynentach i nagrał 9 płyt.

15-16.30 - Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12 - Pokaz filmu „Skřítek" w reżyserii Tomasza Vorela ze wstępem Mariusza Szczygła. Film dla publiczności od lat 18.

16.45-17.15 - taras przed Faktycznym Domem Kultury, Gałczyńskiego 12 - Teatrzyk Zielona Gęś – aktorzy-amatorzy z Centrum Pomocy Społecznej wystawiają najbardziej znany teatrzyk K.I. Gałczyńskiego.

18-19.30 - Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12 - Jajko sadzone na grejpfrucie czyli mój tata Ildefons – spotkanie z Kirą Gałczyńską, córką poety. Z dziennikarką, pisarką i patronką honorową Święta ulicy Gałczyńskiego porozmawia Remigiusz Grzela.

20-21 - taras przed Miejscem Projektów Zachęty, Gałczyńskiego 3 - Anthony Chorale – to zespół Oliviera Heima - holenderskiego wokalisty i gitarzysty, członka międzynarodowego tria Très.b (nagrodzonego Paszportem Polityki w roku 2013). Budując proste, intymne kompozycje Olivier pokazuje prawdziwy potencjał w łączeniu różnorodnych brzmień instrumentów, czego wynikiem są lekkie i orzeźwiające folkowe piosenki. W najnowszych utworach przechodzi z akustycznych instrumentów i typowego falsetu do gitary elektrycznej, basu, syntezatorów oraz niskich linii melodycznych wokalu, odkrywając granice pomiędzy muzyką surferską i soulem z lat 50. Na koncercie w Miejscu Projektów Zachęty, który odbędzie się w ramach Święta Ulicy Gałczyńskiego, Olivier Heim zaprezentuje swój nowy materiał i zagra w trzyosobowym gościnnym składzie – z Tobiaszem Bilińskim (bas) oraz Igorem Nikiforowem (perkusja).

21.15-21.45 - taras przed Faktycznym Domem Kultury, Gałczyńskiego 12 - Teatr Tańca z Ogniem MANTRA – to grupa młodych, ale już doświadczonych artystów z Makowa Mazowieckiego. Występują od 5 lat. Grupa liczy obecnie 8 osób i wchodzą w jej skład uczniowie szkół średnich oraz studenci, a łączy fascynacja sztuką tańca z ogniem. Poza pokazami sztuki kuglarskiej z elementami pirotechniki organizują również warsztaty tańca z ogniem.
www.srodmiescie.art.pl

{jumi [*7]}

a