piątek, maj 10, 2024
Follow Us
piątek, 12 wrzesień 2014 00:00

Udar mózgu, wystawa na Pasażu "Wiecha" Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Udar mózgu, wystawa na Pasażu "Wiecha" www.manifestudarowy.pl

Udar mózgu może wystąpić u każdego z nas, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia, sytuacji rodzinnej i materialnej - można przekonać się na wystawie edukacyjnej, która od 11 września gości w stolicy.

Przedstawia ona historie 10 osób, które przeżyły udar. Ekspozycję można oglądać do 23 września na Pasażu "Wiecha" w Warszawie. Potem wystawa trafi do Katowic, Wrocławia i Poznania.

Brak znajomości objawów udaru mózgu sprawia, że Polacy często za późno wzywają pomoc do osób, które mają udar. Tymczasem powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie do osoby, u której pojawiły się takie symptomy, jak asymetria twarzy - opadanie jednego kącika ust albo niedowład ręki czy nogi po jednej stronie ciała, zaburzenia widzenia, mowy, równowagi, zawroty głowy, nagła zmiana zachowania, czy nagły nietypowy ból głowy. Taki pacjent powinien być zawieziony przez pogotowie jak najszybciej do najbliższego szpitala z oddziałem udarowym.

Szybka reakcja daje największe szanse na uratowanie osoby z udarem oraz na ograniczenie jego skutków. U pacjenta, u którego doszło do udaru niedokrwiennego (stanowiącego ok. 80 proc. wszystkich przypadków udaru), w ciągu bardzo krótkiego czasu - do 4,5 godziny - można zastosować lek trombolityczny. Rozpuszcza on zakrzep, który zablokował naczynie doprowadzające krew do mózgu i spowodował udar. W terapii udaru mózgu niezwykle ważna jest także odpowiednia, szybko rozpoczęta rehabilitacja.

W Polsce co roku udar mózgu przechodzi ok. 70 tys. osób, 30 tys. umiera z jego powodu. Wielu pacjentom całkowicie odmienia on życie - 20 proc. chorych, którzy przeżyli udar, wymaga stałej opieki, a 30 proc. - pomocy w niektórych czynnościach. Część musi rezygnować z pracy.
Twórcy wystawy chcą edukować Polaków na temat czynników ryzyka udaru. Na bardzo wiele z nich możemy bowiem wpływać i w ten sposób znacznie zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Są to przede wszystkim palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, otyłość, wysoki poziom cholesterolu, a także powszechne choroby, które można kontrolować, jak nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków oraz cukrzyca.

Wystawie towarzyszy stworzona specjalnie na tę okazję strona internetowa www.manifestudarowy.pl.
Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl.

a