niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
poniedziałek, 07 listopad 2011 15:10

Marzenia o Mazowszu

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" materiały zespołu "Mazowsze"
Zespół Ludowy Tańca i Pieśni "Mazowsze" został powołany do życia 63 lata temu. A dwa lata później po raz pierwszy wystąpił – na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.
Losy Państwowego Zespołu Ludowego Tańca i Pieśni "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego (bo tak brzmi pełna nazwa zespołu) były dosyć burzliwe. Wydaje się, że najpierw był dekret Ministra Kultury i Sztuki, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego. Jednak dużo wcześniej Mazowsze było już w planach i marzeniach Sygietyńskiego i jego żony, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej.

Ci dwoje w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. Podzielili między sobą obowiązki – Mira zajęła się sprawami organizacyjnymi, a Tadeusz komponował pieśni, oparte na ludowych przyśpiewkach. Na wsi szukali inspiracji – ona znajdowała ludowe stroje, a on – zdolną młodzież. Siedzibą zespołu stała się podwarszawska posiadłość niedaleko Pruszkowa. Budynek zwano Karolinem od imienia żony pierwszego właściciela. Nie było jednak łatwo przekształcić go w miejsce prób, bo wcześniej był to dom opieki i zakład dla osób chorych psychicznie. Trzeba było przenieść wszystkich mieszkańców posiadłości. Pod koniec 1948 roku do Karolina zaczęli zjeżdżać pierwsi nowi podopieczni. Sygietyńscy zapewniali im naukę i zakwaterowanie. Sami mieszkali w budynku obok.

Po 2 latach prób odbyła się pierwsza premiera zespołu "Mazowsze" - w Teatrze Polskim w Warszawie zespół zaśpiewał piosenki pochodzące z centralnych regionów Polski. Potem repertuar został poszerzony o utwory z innych terenów naszego kraju. W kolejnym roku zespół wyruszył za granicę. "Jedynym słusznym" kierunkiem było wtedy ZSRR. Jednak później grupa młodzieży zaczęła wyjeżdżac i do innych krajów. W 1954r. "Mazowsze" wystąpiło w Paryżu, a sześć lat później – w Ameryce.

Zanim jednak zespół przepłynął Atlantyk, prawie się rozpadł. W 1955r. zmarł bowiem Tadeusz Sygietyński, a bez niego przyszłość "Mazowsza" stała pod znakiem zapytania. Rozważano rozwiązanie zespołu. W tym dramatycznym momencie kierownictwo przejęła Mira (a w zasadzie Marianna) Zimińska-Sygietyńska. Jako dyrektor zespołu sprawiła, że "Mazowsze" stało się popularne nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach. Mira zajęła się nie tylko dopracowaniem repertuaru i prowadzeniem zespołu, ale również kolekcjonowaniem ludowych strojów.

Zespół "Mazowsze" oprócz doświadczenia scenicznego ma również doświadczenie filmowe. W 1963r. grupa wystąpiła w filmie "Żona dla Australijczyka". Rolę solistki "Mazowsza" odegrała znana aktorka Elżbieta Czyżewska. Z kolei w 1999r. zespół Mazowsze zatańczył poloneza w filmie Andrzeja Wajdy pt. "Pan Tadeusz".

 

Mira Zimińska-Sygietyńska pozostawała duszą zespołu przez 40 lat. I choć dawna dyrektorka nie żyje już od ponad 10 lat, "Mazowsze" funkcjonuje do dzisiaj i cały czas koncertuje. Ze znanych osób w zespole występowali m.in. Stanisław Jopek, Lidia Korsakówna i Irena Santor.

Ostatnim akordem historii Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" jest budowa Europejskiego Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej "Matecznik-Mazowsze", które kształcić będzie animatorów kultury z całego świata. Obiekt pomieści salę widowiskową na prawie 600 osób, garderoby, pracownie krawieckie i muzeum. Można powiedzieć, że historia "Mazowsza" jest żywym dowodem na to, że marzenia mają ogromną siłę twórczą.

{jumi [*8]}

a