niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
środa, 16 maj 2012 13:48

Ogólnopolski Piknik Informatyczny Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czasie Pierwszego Ogólnopolskiego Pikniku Informatycznego w Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie informatycy zawalczą o mistrzowski tytuł w programowaniu zespołowym.

Nad poziomem merytorycznym pikniku, którego organizatorem jest Uniwersytet Warszawski, czuwać będzie kadra profesorska Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym

Przez trzy dni (17-19.05) ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zamienią się w prawdziwe miasteczko informatyczne. Pierwszego dnia będzie można obejrzeć na żywo relację z przebiegu Finałów ACM ICPC 2012. Transmisję wzbogacą wywiady, prezentacje oraz inne atrakcje odbywające się na głównej scenie. W namiotach i w budynku biblioteki będą się odbywały wykłady, prezentacje wystawców i różne pokazy, a w ogrodach BUW gry i zabawy. Program imprezy przygotowali profesorowie i studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki.

Drugiego dnia, po Finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC 2012, prezentowany będzie puchar, zwycięskie drużyny, będzie czas na pytania i zbierania autografów. Medaliści tych mistrzostw wyznaczają trendy w informatyce i zostają prezesami dużych firm technologicznych. Według prof. Krzysztofa Diksa z Wydziału Matematyki, Informatyki, Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego jest to najbardziej prestiżowa tego typu akademicka impreza na świecie.

Zawody równie ważne jak Euro 2012

Można będzie kibicować czterem polskim drużynom, m.in. Warsaw Eagles - dwukrotnym Mistrzom Świata ACM ICPC. Wśród informatyków są to zawody równie ważne jak dla kibiców sportowych Euro 2012. Jest to najstarsza taka impreza. Do Warszawy, na jej 35. edycję przyjedzie ponad tysiąc zawodników z najlepszych światowych uczelni. Zawody organizuje międzynarodowe stowarzyszenie informatyków Association for Computing Machinery, które przyznaje również informatycznego Nobla - nagrodę Turinga. Pierwszy raz polska drużyna (też studenci UW) wystartowała w tych mistrzostwach w 1994 roku i od tego czasu UW co roku kwalifikuje się do finału. Udało się to osiągnąć jeszcze tylko jednej uczelni na świecie - kanadyjskiemu Uniwersytetowi Waterloo. W czasie zawodów trzyosobowe drużyny mają jeden komputer i pięć godzin na rozwiązanie od ośmiu do 12 zadań. Ważny jest zgrany zespół. Zawodnicy muszą być doskonałymi matematykami, znać skróty programistyczne i szybko pisać na klawiaturze.

Wskazane (ciche) kibicowanie

Zawody potrwają do 18 maja na Wydziale Zarządzania UW (ul. Szturmowa 3). Można tam kibicować tylko po cichu. Głosne kibicowanie dozwolone w czasie transmisji na telebimach, w ogrodach BUW przy ul. Dobrej! Prezydent Bronisław Komorowski objął patronat nad rywalizacją 108 drużyn najlepszych programistów z 80 krajów. W piątek okaże się, która jest najlepsza!

Gry i zabawy

Oto niektóre z licznych atrakcji piknikowych:

Pokaz programowania robotów budowanych z klocków LEGO – zabawa z wykorzystaniem telebimu i prezentacją umiejętności zbudowanego robota.

W świecie robotów - dwie konkurencje poprzedzające i promujące mecz robotów rozgrywany w Sali BUW.

Magia Liczb - konkurs wiedzy o informatyce i nie tylko.

Bum Bum – pokaz możliwości policyjnego robota, wykorzystywanego do rozbrajania ładunków wybuchowych.

Co nam w duszy gra – symulator skrzypiec, muzyczny stetoskop – prezentacja barw muzyki i zaproszenie na stoisko.

Mrówki Langtona – platforma do programowania mrówek Langtona. Zawodnik ma za zadanie zaprogramowanie sposobu reagowania automatu-mrówki na zastaną sytuację na polu, na które weszła. Chodzi o taki program, który wygeneruje najciekawszy wzór. Różne mrówki mogą jednocześnie eksplorować planszę rysując rozmaite kolorowe wzory – ślady wędrówek.

Wojna rdzeniowa – zabawa rodem ze starych komputerów – uczestnicy tworzą samodzielnie program umożliwiający im zabijanie – eliminowanie – komórek tj. programów przeciwnika – wszystko widoczne na specjalnym ekranie – barwna wizualizacja działań zawodników

Rekrutacja informatyka – szukamy mistrza i testujemy zawodników jak radzą sobie z programowaniem.

Algorytmiczny poker – kilku zawodników rozgrywa partyjkę pokera w oparciu o ustalone zasady oprogramowania.

Mały inżynier potrafi - stanowisko, na którym dzieci i młodzież będą miały możliwość zbudować z klocków LEGO robota, a także zaprogramować go i zobaczyć jak działa.

Wstęp wolny!

http://icpc2012.pl/

www.piknikinformatyczny.pl

{jumi [*8]}

a