wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
wtorek, 13 listopad 2012 17:23

Wiedza i Życie: Czechy i Słowacja Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czechy i Słowacja po kilkudziesięciu latach wspólnej państwowości rozstały się dwie dekady temu, tworząc odrębne państwa. „Rozwód" był kulturalny, „jedwabny", byłe części jednej republiki mają przyjazne stosunki polityczne, dobre gospodarcze oraz bliskie ludzkie i kulturalne, w czym znakomicie pomagają wzajemnie zrozumiałe języki.

Oba te państwa są w Unii Europejskiej i strefie Schengen, co ułatwia poruszanie się po nich turystom. Zaś zabytków, ciekawych obiektów i miejsc mają w sumie tyle, że starczyło z nawiązką na jeden tom przewodnika w pięknej serii Wiedzy i Życia, zgodnego z jego koncepcją jako tego, który „pokazuje to, co inni tylko opisują".
Dla nas, Polaków, jeden przewodnik obejmujący te dwa kraje – naszych sąsiadów z południa – ma jeszcze i ten walor, że jadąc na Słowację lub do Czech z niektórych regionów Polski wygodniej jest odbyć docelową podróż nie bezpośrednio, lecz przez któreś z tych państw. Bo i drogi mają lepsze, i po drodze można jeszcze poznać coś dodatkowo nie zabierając ze sobą kolejnego przewodnika. Omawiany „Czechy i Słowacja" stanowi „dwa w jednym". Każdy z tych krajów przedstawiony został osobno. Wspólne są, tylko wewnętrznie podzielone, informacje turystyczne i praktyczne. I jednolity Indeks.
Czytelnik znajduje więc z tym przewodniku rozdziały wprowadzające do Czech i Słowacji zawierające części: odkrywanie ich walorów, położenie na mapie, kalendaria stałych wydarzeń oraz krótkie zarysy dziejów. Następnie, z bogactwem – ponad 1200 – ilustracji, a wśród nich także rzuty z lotu ptaka historycznych centrów miast, plany najważniejszych, przekroje sławnych zabytków, mapki itd. części czysto przewodnikowe. Prezentują one najpierw Pragę „krok po kroku", po pięciu jej najważniejszych dzielnicach. Następnie regiony: Czechy środkowe, południowe, zachodnie, północne, wschodnie, Śląsk i Morawy północne i Morawy południowe.
I podobnie w Słowacji: Bratysława oraz zachodnie, środkowe i wschodnie regiony kraju. Część czeska tego przewodnika jest znakomita, napisana ze znawstwem tematu. Zawiera mnóstwo informacji, chociaż przedstawionych w skrócie, ciekawostek itp. To chyba pierwszy przewodnik i jedna z nielicznych publikacji, które np. nazwę sławnych, dorocznych festiwali historycznych w Czeskim Krumlowie określa poprawnie po polsku jako „Pięciopłatkowej Róży", a nie tłumaczonej dosłownie z czeskiego jako „Pięciolistnej". Jest to więc, w mojej ocenie, jeden z najlepszych pod względem zawartości, przewodnik w tej serii wydawniczej liczącej już dziesiątki pozycji.
Nie da się tego, niestety, napisać o części słowackiej. Oczywiście znajduje się w niej większość tego, co powinno było się znaleźć. Ale informacje są niekiedy przesadnie krótkie, dobór zdjęć też nie zadowala. Posłużę się jednym, ale wymownym przykładem. Nie ma w tym przewodniku ani jednego zdjęcia dzieła Mistrza Pawła z Lewoczy. Jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy późnego gotyku w Europie, autora dziesiątków rzeźb, w tym co najmniej 4 ołtarzy w kościele św. Jakuba w tym mieście. A wśród nich jednego z największych skarbów (Lista UNESCO!) Słowacji: najwyższego ołtarza gotyckiego w świecie. Rangą i artyzmem wykonania nie ustępującego dziełu Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie.
W przypadku Lewoczy, z której na przekroju pokazano tamtejszy piękny renesansowy ratusz, ale o pozostałych, ciekawych budowlach zaledwie wspomniano i to nie o wszystkich, znalazłem też błędy. Z dawnych bram w średniowiecznych murach zachowało się nie pięć, lecz dwie oraz przejście nazywane Bramą Polską. Natomiast dom najsławniejszego z lewoczan, obecnie muzeum sztuki gotyckiej, nazywa się po słowacku Dom Majstra Pavla, a nie Dom Mostna Pavla, co zapewne jest niezauważonym błędem korektorskim. Trudno mi natomiast zrozumieć dlaczego tak po macoszemu potraktowano Tatry, jeden z najpiękniejszych, najciekawszych i chyba, może poza Bratysławą, najchętniej i najliczniej odwiedzanym przez turystów regionów Słowacji.
Tymczasem w przewodniku jest tylko widok z lotu ptaka na Tatry od południa, fotografie szczytów Gerlacha i Łomnicy, widoku z Zuberca (jak gdyby nie było piękniejszych) oraz wodospadu Roháčsky'ego. Z miejscowości uwzględniono natomiast, także tylko z 4-wierszowymi notatkami w wąskiej szpalcie, Stary Smokowiec i Żdzar. Pomijając zupełnie tak sławne jak Tatrzańska Łomnica czy Szczyrbskie Jezioro.A także szczególnie ważny dla Słowaków, chociaż nie najwyższy szczyt Krywań. Nie mówiąc już o tatrzańskich trasach pieszych i narciarskich czy sławnych oraz dostępnych dla zwiedzających jaskiniach.
Z zaskoczeniem stwierdziłem czytając ten przewodnik, że pominięto w nim (poza nazwą na mapie) całkowicie Starą Lubowlę (Stara Ľubovňa) i tamtejszy zamek na górze (na mapie nawet nie odnotowany), tak blisko przecież położone naszej granicy i przez trzy wieki związane z naszymi dziejami. Część słowacka tego przewodnika rozczarowuje więc. W informacjach praktycznych generalnie jest to, co potrzebne turyście. Chociaż trudno zgodzić się z niektórymi opiniami autorów. Np. o czeskich i słowackich winach: „wytwarzane w tych krajach wina nie cieszą się w Europie specjalną renomą i produkowane są głównie na rynek krajowy". To, że nie są one masowo eksportowane nie świadczy, że są one złe.
Aby się przekonać o tym, że jest odwrotnie, wystarczy wpaść do narodowej winoteki czeskich win w piwnicach zamku Valtice na Morawach lub na wrześniowy Festiwal Wina w Koszycach. Czy pojechać do tokajskiego regionu Słowacji aby posmakować tamtejszych rewelacyjnych win. Uważam, że w następnym wydaniu tego przewodnika, generalnie dobrego, a w części czeskiej, jak już wspomniałem, znakomitego, warto uzupełnić i rozbudować część słowacką oraz zrewidować niektóre poglądy wyrażone przez autorów. Bo na pewno zasługuje on na zainteresowanie czytelników, którzy mogą dowiedzieć się z niego sporo o krajach naszych sąsiadów. I to nie tylko o ich atrakcjach turystycznych. No i na wznowienia.

CZECHY I SŁOWACJA. Przewodnik Wiedzy i Życia. Autorzy: Marek Pernal, Tomasz Darmochwał, Marek Rumiński. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2011, str. 448.

{jumi [*6]}

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Hachette Polska
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 9788375758573
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2012_11_14
  • Ocena recenzji: 4

a