poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
czwartek, 13 grudzień 2012 17:54

Kuchnia z ... odrobiną folkloru. Świeżonka Wyróżniony

Napisane przez Władysław Boruch
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kuchnia z ... odrobiną folkloru. Świeżonka www.marzanna.pl

Wbrew powszechnym opiniom wieprzowina jest świetnym, smacznym i zdrowym mięsem. Dla mieszkańców naszej części świata jest doskonałym pokarmem, choćby dlatego, że jemy ją od wieków.

Jest to zresztą zupełnie inna wieprzowina niż dawniej, miękka, niezbyt tłusta, obfitująca w różne, bardzo odżywcze i zdrowe składniki. Hiszpanie czy Niemcy jadają jej zresztą dużo więcej niż my. Najchętniej z wieprzowiny jadamy szynkę, schab i karkówkę, ale świetne są także boczek, żeberka czy golonka, ale w niektórych przypadkach inne rodzaje tego mięsa, jak np. wątróbka, są nam potrzebne do przygotowania smacznych i zdrowych i posiłków.
Nie bójmy się więc jeść wieprzowiny, bo nie ma w tym nic złego. Tak jak mieszkańcy wysp jadają najwięcej ryb, Włosi jedzą dużo potraw mącznych, makaronów czy pizzę, a mieszkańcy Grenlandii jadają mięso fok, to i my jadajmy to, co mamy swojego, od wieków i pod ręką. Rzecz tylko w tym, żeby była to wieprzowina od znanego dostawcy, z odpowiedniego chowu, a przede wszystkim świeża. Bardzo świeża. Jest takie danie, które przygotowuje się, jak sama nazwa wskazuje, z bardzo świeżego mięsa. Nazywa się ono świeżonką.
Świeżonka to danie znane od bardzo dawna. Kiedyś przygotowywanie jej było swoistym rytuałem, a wiązało się zawsze ze świniobiciem. Po uboju świni, świeże mięso, które jeszcze nie ostygło, brano do kuchni i robiono z niego świeżonkę. Dziś w miejskich domach o mięso ze świeżo ubitej świni trudno, ale o przygotowanie świeżonki możemy się pokusić. Zadbajmy tylko o to, aby mięso było jak najświeższe. Wtedy i świeżonka będzie znakomita.

 

Świeżonka z wieprzowiny
Do przygotowania świeżonki potrzebne będzie świeże mięso wieprzowe: łopatka i trochę podgardla, bo jest tłuste i mięso będzie się miało na czym dusić. Niektórzy do tego dokładają jeszcze odrobinę wątróbki. Zawsze potrzebna jest do tego także cebula i to w dużej ilości. Przygotujmy jej wagowo tyle samo, ile mięsa.
Mięso kroimy na drobne kawałki, wrzucamy na patelnię i wraz z pokrojoną w plastry cebulą dusimy na małym ogniu, aż wszystko będzie miękkie. Używajmy mało przypraw, najlepiej tylko pieprzu i soli, żeby nie zabijać nimi smaku świeżego mięsa. Świeżonkę podajemy gorącą, ze świeżym pieczywem, kaszą gryczaną albo z ziemniakami, a do tego może być kiszony ogórek, pomidor albo inne surówki. Życzę smacznego!

Taką właśnie świeżonkę podajemy gościom Siedliska Folkloru „Marzanna" w Niedrzwicy Kościelnej przy trasie S19, między Lublinem a Kraśnikiem. A gdyby komuś zasmakowała kuchnia z odrobiną folkloru, wtedy może zatrzymać się tu na dłużej, bo w siedlisku obok restauracji istnieje także okazały, zawsze gościnny hotel.

{jumi [*6]}

 

a