środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17634.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17634
środa, 14 maj 2014 14:18

Świętokrzyskie w Globtroterze

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Świętokrzyskie w Globtroterze Fot.: Grzegorz Micuła

Tym razem na nasze klubowe spotkanie przybyła szeroka reprezentacja Gór Świętokrzyskich z Jackiem Kowalczykiem, dyrektorem Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

Dyrektor Kowalczyk mówił o otwartym niedawno szlaku archeo-geologicznym który powstał po odnalezieniu w kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami śladów terapoda, najstarszego znanego zwierzęcia, które wyszło na ląd ze środowiska wodnego. Bowiem Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy dla miłośników geologii, paleontologii czy archeologii. Odkrywane tu tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza wspomniane sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. Najmłodszych turystów ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka korytarzami kopalni w Krzemionkach Opatowskich. Dorośli chętnie zobaczą malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia i odwiedzą nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urocze skałki w okolicach Chęcin i udostępniony niedawno podziemny szlak prowadzący poprzez jaskinie kieleckiej Kadzielni.

Poszukiwacze skamieniałości i minerałów znajdą na stronie szlaku archeogeo praktyczne wskazówki, jak skutecznie szukać najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją będzie wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo – Geologicznym znaleźć można na internetowym portalu www.szlakarcheogeo.pl

Natomiast Świętokrzyski Szlak Przygody www.szlakprzygody.eu obejmuje swoim zasięgiem ok. 850 km tras, na których znajduje się ponad 100 oznakowanych atrakcji. Wszystkie są ściśle związane z historią i kulturą Ziemi Świętokrzyskiej i południowego Mazowsza. Projekt "Szlak Przygody" zakłada, że każdy turysta, odwiedzający region Gór Świętokrzyskich będzie mógł bezpłatnie uzyskać kartę na punkty formatu dowodu osobistego. Będzie mógł on otrzymywać punkty za każde odwiedziny zabytku czy innej atrakcji turystycznej, wykupione miejsce w hotelu czy bilet do parku tematycznego, będącego partnerem projektu. Współpracujące z programem placówki oznaczone są naklejkami z logotypem „Szlaku przygody".

Wśród partnerów programu mają znaleźć się m.in. Park Jurajski w Bałtowie, Szklany Dom w Ciekotach na tzw. Żeromszczyźnie, pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w pobenedyktyńskim klasztorze na Świętym Krzyżu, rezerwat Krzemionki Opatowskie, Zespół Pałacowy Kurozwęki, synagoga w Szydłowie oraz niektóre hotele i restauracje. Zebrane punkty turyści mogą wymienić na wybrane przez siebie nagrody, np. darmowy nocleg czy bilet wstępu do wybranej atrakcji.

Dyr. Jacek Kowalczyk przypomniał też, że 10 lat temu w regionie świętokrzyskim było tylko 20 hoteli, a dzisiaj jest już 105 hoteli 1-5 gwiazdkowych.

Karolina Kępczyk z Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka z Pacanowa, www.stolica-bajek.pl, opowiadała m.in. o prygotowaniach do Festiwalu Kultury Dziecięcej i Bajkowym Korowodzie jaki odbędzie się 1 czerwca tego roku w Pacanowie.

O dziedzictwie kulinarnym regionu świętokrzyskiego, które tworzy 81 podmiotów gospodarczych, takich jak gospodarstwa rolne, sadownicze i pszczelarskie, przetwórcy żywności, gospodarstwa agroturystyczne, hotele z kuchnią tegionalną i sklepy z naturalną żywnością opowiadała pani Barbara Kubiec-Govender.

Warto spróbować takich regionalnych specjałów jak zalewajka świętokrzyska, rodzaj kwaśnej zupy przygotowywanej m.in. ze sfermentowanej mąki żytniej i ziemniaków, zupa z karpia koneckiego, dzionie rakowskie, baniocek - ciasto z dyni z okolic Bodzentyna, pierogi z kaszy jaglanej czy gęsie pipki z Rakowa. Regionalne ciasta i żytni chleb zadowolą najwrażliwsze podniebienia, podobnie jak wspaniały miód świętokrzyski i fałkowski. Fasola korczyńska jest charakterystycznym produktem Ponidzia, zaś proso, z którego produkuje się kaszę jaglaną, występuje zwłaszcza w okolicach Opatowa. Ziemia Sandomierska z kolei znana jest ze swych sadów jabłkowych i plantacji pomidorów, a Szydłów i okolice słyną z e staropolskiej odmiany śliwki damachy. We wschodniej części regionu rozciągają się truskawkowe pola, pośród których najpopularniejszym gatunkiem jest buska truskawka faworytka.

Degustowaliśmy regionalne wina sandomierskie (na Ziemi Sandomierskiej tradycje winiarskie sięgają XII-XIII wieku), o których ciekawie opowiadał pan Marcin Płochocki prowadzący razem z żoną Barbarą winnicę Płochockich położoną na północny zachód od Sandomierza. Powodzeniem cieszyły się też wina z winnicy „Nad Jarem" gdzie uprawą winorośli zajmują się Sylwia i Mateusz Paciura. Niektóre winnice położone na sandomierskim szlaku winiarskim mają niejsca noclegowe oraz zdobywają medale na międzynarodowych konkursach winiarskich.

Spośród sztandarowych produktów z regionu świętokrzyskiego które mieliśmy okazję degustować był też wspaniały chleb od Dobrowolskich, regionalne wędliny zwłaszcza pyszna szynka, wspomniane już sandomierskie wina oraz krówki opatowskie (pyszne, mleczne cukierki ciągutki), jędrzejowski twarożek śmietankowy, masło chmielnickie, dżemy z Sadu Danków, miody napękowskie, smaczne sandomierskie jabłka, fantastyczny nieklarowany sok jabłkowy z firmy Sad Sandomierski i ciasta z kieleckiej cukierni Dorotka a także wodę mineralną Buskowianka, która robi coraz większą furorę na naszym rynku.

{gallery}17634{/gallery}

a