sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
piątek, 13 maj 2022 11:55

Warszawa: bułgarsko – polskie forum turystyczne Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Warszawie odbyło się Bułgarsko – Polskie Forum Turystyczne zorganizowane przez Ministerstwo Turystyki Bułgarii, we współpracy z jej ambasadą w Polsce oraz polskim Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Przybyła nań bardzo silna reprezentacja tego, popularnego od ponad 60 lat, kierunku wyjazdów, zwłaszcza letnich na czarnomorskie plaże, polskich turystów. Ministerstwo Turystyki reprezentował minister Christo Prodanov, wiceminister prof. dr Mirela Modeva i dyr. departamentu Public Relations i Protokołu Raina Dushkova. Przylecieli także przedstawiciele 12 bułgarskich touroperatorów, lotnisk, linii lotniczych, hoteli z regionu czarnomorskiego, a także administrator prowadzonego w języku polskim portalu „Przybliżamy Bułgarię”.

Najważniejszych na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Niektóre z nich miałem okazję poznać, korzystać z ich usług, a także pisać o nich w trakcie ubiegłorocznego wyjazdu studyjnego zaproszonych dziennikarzy polskich. M.in. Fraport Twin Star Airport Menagement, jako spółka niemiecko – bułgarska zarządza lotniskami w Burgas i Warnie. Bulgarian Black Sea Alliance jest związkiem non profit głównych obiektów branży turystycznej bułgarskiego Czarnomorza zajmującym się opracowywaniem i wdrażaniem strategii marketingowej i promocji tego regionu na głównych rynkach zagranicznych, jako bezpiecznego oraz atrakcyjnego celu podróży turystycznych i wypoczynkowych.

Albena Tour PLC łączy pod jednym kierownictwem wysokiej jakości obiekty rekreacyjne i pomocnicze tego najbardziej zielonego kurortu w Bułgarii, oferującego wypoczynek całoroczny. Melia Hotels International – Bulgaria, jest oddziałem jednej ze światowych, hiszpańskiej firmy hotelarskiej posiadającej 7 marek i 380 hoteli w 40 krajach na 4 kontynentach. W Bułgarii 7 hoteli 5 i 4*, z których większość zdołałem już poznać z krótkich pobytów w nich, z pełną satysfakcją. Tylko 2 hotele, ale także 300 prywatnych willi na powierzchni 27 ha, posiada Primorsko Club PLC – Forest Beach.

Natomiast Landis Ltd jest bułgarskim touroperatorem działającym od 1997 roku i specjalizującym się z przyjmowania zagranicznych turystów do kurortów i ponad 200 hoteli w południowej części wybrzeża. W Warszawie swoją ofertę przedstawili ponadto touroperatorzy: Avatar Tour LTD i Go2Holisday, a także narodowy przewoźnik lotniczy Bułgaria Air. Forum otworzył i prowadził Nikolay Kostov, radca ambasady i dyrektor Bułgarskiego Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego w Warszawie. Bułgarskich i polskich uczestników tego spotkania powitała JE Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce, Pani Margarita Ganeva.

Stwierdziła m.in., że znajdujemy się obecnie w trudnym okresie, po, nie do końca jeszcze skończonej, pandemii koronawirusa oraz w trakcie trwającej wojny rosyjsko – ukraińskiej. Ale jednym ze sposobów „załadowania baterii” organizmów ludzi stanowi wypoczynek i turystyka, lepsze wzajemne poznawanie się, a Bułgaria ma w tej dziedzinie Polakom wiele do zaoferowania, Nie osiągnie się tego jednak bez dobrej współpracy bułgarskiego i polskiego biznesu turystycznego. Życzyła uczestnikom Forum owocnych kontaktów oraz poznawania ofert i atrakcji turystycznych obu krajów.

Minister Christo Prodanov w swoim wystąpieniu stwierdził, że turystyka znakomicie ułatwia wzajemne poznawanie się i współpracę międzynarodową. Podkreślił, że dobre stosunki polityczne i gospodarcze bułgarsko – polskie stanowią dla niej ogromny potencjał. Żyjemy w trudnych czasach - mówił. Ogromne problemy w rozwoju turystyki spowodowała pandemia koronawirusa. Aby nam już więcej nie przeszkadzała! Obecnie głównym problemem jest bezsensowna wojna w Ukrainie. Wpływa bowiem także negatywnie na poczucie bezpieczeństwa w całym regionie.

W tegorocznym sezonie, powiedział, nie możemy liczyć na, licznych w przeszłości, turystów z Rosji i Ukrainy. Niestety, także w części innych krajów, z których turyści przybywali do Bułgarii na wypoczynek, uważana jest ona obecnie błędnie za miejsce niebezpieczne. Tymczasem, podkreślił, jest to region bezpieczny, spokojny, a w czarnomorskich wodach Bułgarii nie ma min. Turyści mogą czuć się u nas dobrze, zapewniamy im nie tylko bezpieczeństwo, ale również wysoki poziom usług, doskonały wypoczynek oraz mnóstwo turystycznych atrakcji.

Nawiązując do swoich wspomnień z dzieciństwa i młodości, gdy razem z rówieśnikami z Polski grywał na plażach w piłkę, zwrócił uwagę na znaczenie zagranicznych gości w wieku około 30-40 lat, którzy przyjeżdżają do Bułgarii na wypoczynek z dziećmi. Gdy jest on udany, a robimy wszystko zapewniał, aby takim był, zapamiętywany jest zarówno on, jak i kraj tych wakacji. Wart odwiedzania również w przyszłości. A w przypadku turystyki polsko – bułgarskiej jest duży potencjał oraz wzajemna sympatia. Uczestnikom Forum życzył powodzenia w kontaktach oraz współpracy, której efektami będzie wzrost ruchu turystycznego w obie strony.

Sekretarz stanu w polskim Ministerstwie Sportu i Turystyki, Andrzej Gut-Mostowy powiedział na wstępie swojego wystąpienia, że gotów jest pomagać w dobrym rozwoju stosunków turystycznych polsko – bułgarskich i wzroście ruchu podróżnych w obie strony, gdyż leży to w interesie, także gospodarczym, obu naszych państw. Zadeklarował też pomoc w tym zarówno polskiego rządu, jak i Polskiej Organizacji Turystycznej. Aby oba nasze kraje uważane były przez obywateli zarówno Polski, jak i Bułgarii, jako warte poznawania i wypoczynku w nich.

Forum określił jako „Nowe otwarcie”, początek nowej ery w stosunkach turystycznych i gospodarczych polsko – bułgarskich. Zapowiedział też, że w dniach 3-4 czerwca br. wybiera się do Bułgarii, na jej zaproszenie, w towarzystwie innych przedstawicieli Polski, z „misją turystyczną”, podczas której zaproponuje „nowe formy aktywności” w turystyce. Po części wstępnej Forum min. Christo Prodanov wręczył Konsulowi Honorowemu Republiki Bułgarii w Polsce, Januszowi Zatoniowi, odznaczenie w podziękowaniu za jego wysiłki na rzecz rozwoju dwustronnych stosunków w dziedzinie turystyki.

Dziękując, wyróżniony w ten sposób powiedział, że głównie zajmuje się polsko – bułgarskimi stosunkami przemysłowymi, ale turystyka jest mu też bardzo bliska. Od 10 lat reprezentuje w Bułgarii Śląsk, a wiele miast bułgarskich, m.in. Burgas i Neseber, ma w Polsce miasta partnerskie, z którymi owocnie współpracują. Przypomniał, że turystyka stanowi w Bułgarii ważny sektor gospodarczy, który wnosi do PKB 10%. W drugiej części Forum odbywały się bezpośrednie kontakty 1+1 przedstawicieli biznesu turystycznego obu krajów, przy stolikach, na których bułgarscy uczestnicy prezentowali swoje oferty.

Poprzedziła je multimedialna prezentacja obu delegacji. Bułgarskiego Sojuszu Czarnomorskiego i Polskiej Organizacji Turystycznej. W ich czasie w innej Sali odbyło się spotkanie min. Christowa Prodanowa i sekretarza Andrzeja Gut-Mostowego z dziennikarzami zaproszonymi na Forum, w tym naszego portalu i SD-P „Globtroter”. Padały pytania co to znaczy „Nowe otwarcie” w stosunkach turystycznych, o szczegóły dotyczące turystyki bułgarskiej i jej zamierzenia. Dowiedzieliśmy się m.in. , że w ub.r. Bułgarię odwiedziło około 160 tys. polskich turystów, przy czym statystyka ta obejmuje tylko korzystających z noclegów w hotelach.

A także o priorytetach w pracy bułgarskiego Ministerstwa Turystyki: skuteczności w tworzeniu warunków do stabilnego rozwoju turystyki. Konkurencyjności opartej na zaawansowanych technologiach i innowacjach. Pozycjonowania Bułgarii zagranicą jako dobrze znanego i preferowanego całorocznego kierunku wyjazdów turystycznych w Europie środkowo – wschodniej. I koncentrowaniu się na wyspecjalizowanych rodzajach turystyki.

Na moje stwierdzenie, że turystyka bułgarska znajduje się obecnie w przełomowym momencie, gdyż z jednej strony nie może liczyć, na licznych w przeszłości, turystów rosyjskich i ukraińskich, z drugiej zaś, że według sygnałów z biur podróży wielu turystów, nie tylko polskich, nie chce obecnie wypoczywać w hotelach, zwłaszcza egipskich i tureckich, razem z Rosjanami oraz pytanie, czy Bułgaria zamierza, i w jaki sposób, przejąć część tego ruchu, usłyszałem w sumie powtórzenie tego, o czym już słyszałem w trakcie prezentacji, O bezpieczeństwie, atrakcjach, gościnności itp.

Bardzo istotny problem, zadając na ten temat pytania, poruszył też red. Grzegorz Micuła. Przypomniał, że Bułgaria, to nie tylko wybrzeże czarnomorskie, wyłącznie prezentowane na Forum w Warszawie, ale także wspaniałe widokowo i wypoczynkowo góry, zabytkowe miasta, klasztory oraz szeroko rozumiana ciekawa kultura, którą warto przybliżać Polakom. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że Bułgaria znajduje się na 2 miejscu w Europie pod względem ilości i zasobności wód termalnych oraz kurortów nad nimi. Zaś na 3-cim miejscu pod względem bogactwa wykopalisk archeologicznych i zasobności w nie muzeów.

No i przypomnienie, że kraj ten promuje także turystykę górską, zwłaszcza zimową. Na temat jednostronności turystycznej promocji Bułgarii i praktycznie ograniczanie jej, przynajmniej w Polsce, do czarnomorskich plaż i ciekawych miast na wybrzeżu, rozmawiałem także, już w trakcie obiadu, z JE Panią Ambasador Margaritą Ganevą. Podkreślając, że wyraża się ona m.in. w organizowaniu studyjnych wyjazdów dla polskich dziennikarzy tylko w tamten region. W sytuacji, gdy Bułgaria, a zdążyłem ją zjeździć w życiu wzdłuż i wszerz, ma naprawdę mnóstwo innych, ciekawych regionów, miejscowości, miejsc i obiektów.

Które warto prezentować Polakom, znanym z ruchliwości i poszukiwań poznawczych, a nie tylko wypoczynku na plażach. Które pozostaną zapewne numerem jeden zainteresowań naszych rodaków, chociażby ze względu nie tanie połączenia lotnicze tam w sezonie letnim. Ale nie jedynym. A wiadomo, że turyści i ich obsługa aktywizuje mniejsze miejscowości, a nawet ciekawe wsie, stwarzając także nowe miejsca pracy. Pani Ambasador przyznała mi rację, zobaczymy, z jakim skutkiem. Bo, wydaje się, nie tylko mnie, że tamtejsze silne „lobby czarnomorskie”, z znaczącym udziałem kapitału zagranicznego, chce nadal zagarniać cały zagraniczny ruch turystyczny dla siebie.

W trakcie Forum rozmawiałem też z panem Gericho Gerchevem, administratorem wspomnianego portalu: www.przyblizamybulgarię.com w języku polskim. Przy okazji zachęcam do korzystania z niego, bo warto. Ma on kilka działów: Historia, tradycje i święta. Kuchnia i napoje. Ciekawe miejsca, zabytki. Historyczne miasta i wsie. Zapowiada też ciekawy program na 4 sierpnia 2022 „Śladami Władysława Warneńczyka” nie tylko w Warnie. Uzgodniliśmy, że będzie nam przysyłał do publikacji ciekawe informacje o atrakcjach turystycznych Bułgarii i zdjęcia. Bo żeby o nich pisać, trzeba albo mieć okazje zobaczyć i fotografować je osobiście, albo przynajmniej korzystać z otrzymywanych, kompetentnych i zasługujących na przeczytanie i obejrzenie.

W sumie warszawskie Forum było ciekawe, wniosło sporo nowego do wiedzy uczestników o obu naszych krajach i ich ofertach turystycznych. Niestety, zdaniem nie tylko moim, ale i kolegów po piórze z którymi na ten temat rozmawiałem, polska branża turystyczna oraz prasa nie wykorzystały w pełni szansy, jaką dawał udział w tej imprezie. Zainteresowane tym, co obecni przy swoich stoiskach bułgarscy uczestnicy Forum mieli do pokazania i zaoferowania, było zdecydowanie zbyt małe. Obserwując salę, co chwila widziałem, jak przez dłuższy czas nikt nie pojawiał się przy nich ze strony polskiej, aby czegoś dowiedzieć się, nawiązać kontakt, czy bliższą współpracę.

a