poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/1836.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/1836
niedziela, 08 sierpień 2010 21:31

Zamek diabła i biskupa Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dubiecki zamek Dubiecki zamek

W zamku, w Dubiecku nad Sanem w połowie XVI-wieku urodził się Stanisław Stadnicki warchoł, pieniacz i zabijaka zwany „Diabłem Łańcuckim". Tu także prawie dwieście lat później przyszedł na świat Ignacy Krasicki – poeta i biskup.

{jumi [*4]}Pierwsi osadnicy osiedlali się na tym terenie jeszcze przed naszą erą, a archeolodzy odkryli po drugiej stronie Sanu owalny gród z czasów średniowiecza. Król Kazimierz Wielki nadał w 1358 roku te ziemie Jackowi zwanemu Słoneczko. Dzięki położeniu na ważnym „węgierskim", szlaku handlowych przekształcono wieś na miasto lokowane na prawie niemieckim. W miasteczku obok ludności polskiej i ruskiej mieszkali także Żydzi. Miasto straciło prawa miejskie w sierpniu 1934 roku i nie odzyskało ich do dzisiaj.

Nazwa Dubiecko wywodzi się od ruskiego słowa "Dub" czyli dąb, których mnóstwo musiało rosnąć w tej okolicy. Najazdy tatarskie, pożary, wojny wielokrotnie niszczyły miasteczko, w którym mieszkali szewcy, sukiennicy i kowale, działały łaźnie i młyn ale głównym zajęciem mieszkańców była uprawa roli. Największy rozwój Dubiecka miał miejsce w XVI stuleciu za sprawą rodu Stadnickich. Ówczesny właściciel Stanisław Mateusz Stadnicki założył tu szkołę dla innowierców i wybudował pałac. Dzięki niemu powstała tu pierwsza cerkiew wraz z parafią dla tutejszej ludności ruskiej.

Najbardziej jednak znanym przedstawicielem Stadnickich był syn Stanisława Mateusza, wspomniany już Stanisław Stadnicki zwany "Diabłem Łańcuckim". Ten urodzony w 1551 roku w dubieckim zamku, powszechnie znienawidzony magnat napadał na chaty i dwory, grabił, palił i więził swoje ofiary. Uwielbiał zadawać ból, straszyć, terroryzować poddanych i więzić sąsiadów. Kazał obcinać ręce, języki i uszy. „Diabeł Łańcucki" nigdy, na szczęście nie był właścicielem Dubiecka.

{gallery}1836{/gallery}

Pierwszy, drewniany jeszcze zamek otoczony wałem ziemnym i fosą wznieśli na wzgórzu nad Sanem Kmitowie. Kamienny zamek w Dubiecku zbudowany został w połowie XVI wieku przez spokrewnionego z nimi Stanisława Mateusza Stadnickiego.

Była to murowana budowla na planie czworoboku, z wewnętrznym dziedzińcem pomiędzy dwoma budynkami mieszkalnymi i murami obronnymi. Zamek miał cztery wieże i był otoczony fosą. W tymże zamku w 1551 roku urodził się Stanisław Stadnicki znany później z jako „Diabeł Łańcucki".

W 1588 roku Stadniccy sprzedali Dubiecko Stanisławowi Krasickiemu, właścicielowi pobliskiego Krasiczyna. Krasiccy przebudowali i upiększyli pałac. W 1611 roku Jerzy Krasicki zamówił u znanego snycerza Jana zwanego Francuzem „czworo drzwi do gmachów dubieckich i dwoje drzwi z kratami do frambugi na gankach snycerskiej roboty z staturami i problematami i kraty albo wrota do bramy" a nadto „miał urobić troje rogów jelenich do trzech lichtarzów, a do nich figury pewne, to jest: do jednego lichtarza Judyt z głową Holofernesową i z mieczem, do drugiego lichtarza Kupidyna z łukiem i z strzałami, a zaś do trzeciego Samsona"

W tymże to pałacu urodził się 3 lutego 1735 roku Książe Poetów Polskich Ignacy Krasicki – późniejszy biskup i poeta, autor między innymi „Monachomachii" i „Mikołaja Doświadczyńskiego Przypadków". Tu też spędził swoje dzieciństwo. Jako biskup warmiński nie bywał w Dubiecku zbyt często, ale rodzinnej miejscowości zawsze pamiętał. W swej twórczości wielokrotnie odwoływał się do rodzinnych stron.

Koniec XVIII i początek XIX wieku to kolejne przebudowy zamku w wyniku, których czworoboczna do tej pory budowla obronna utraciła swój pierwotny wygląd i stała się niewielkim, klasycystycznym pałacem. Z pierwotnej budowli zachowały się piwnice skrzydła południowego a także dwa pomieszczenia na parterze w części północnej.
W ostatnich latach pałac w Dubiecku został podniesiony z ruiny i przekształcony w znakomity stylowo urządzony hotel z meblami z epoki, obrazami i wyposażeniem. W pałacu jest trzydzieści miejsc noclegowych w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Na piętrze są wspaniałe sale balowe oraz pokój dla nowożeńców z wielkim łożem pod ogromnym baldachimem. W każdym pokoju jest dostęp do Internetu. W cenę noclegu wliczono wykwintne śniadanie z rewelacyjną kawą. W restauracji warto spróbować smakowity żurek – wyśmienicie przyprawiony na domowej roboty zakwasie według miejscowych receptur. Dla miłośników sączenia drinków, bardzo dobrze zaopatrzony barek i piwnica win w podziemiach.

Na ostatnim Ogólnopolskim Festiwalu Kuchni Dworskiej w Baranowie Sandomierskim, który jest pokazem sztuki kulinarnej prezentowanej przez obiekty zabytkowe a mającym na celu powrót do tradycji i wykwintności dań szlachecko – magnackich Monika Suwała i Iwona Motysia z Zamku Dubiecko zdobyły I miejsce za danie: Pieczony filet z kaczki z daktylami, podany na brokułowym omlecie w towarzystwie cytrusowego makaronu. Kucharze z Zamku Dubiecko Krzysztof Bobola i Maciej Undziakiewicz pod bacznym okiem szefa kuchni zamkowej Janusza Pyry wygrali prestiżowy VIII Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej l'Art de la cuisine Martell 2010

Pałac otacza piękny park z rzadkimi gatunkami drzew, założony w XVIII w. przez Różę z Charczewskich, żonę Antoniego Krasickiego i bratową Ignacego Krasickiego, który pomagał jej urządzaniu parku. Pisał do brata Antoniego: ja zasadziłem drzew tak cudzoziemskich, jak swojskich moc niezliczoną. Z parku rozciąga się wspaniały widok za dolinę Sanu.

Dubiecki zamek to wymarzone miejsce na weekend. Ceny nie są tu wysokie. Za niewielkie pieniądze można zaplanować dwudniowy pobyt i wyruszyć stąd na zwiedzania okolicy – przełomu Sanu, Przemyśla z jego fortami czy Kalwarii Pacławskiej.

Więcej informacji: http://zamek.dubiecko.com

W okolicy warto odwiedzić liczne cerkiewki i kościoły. W samym miasteczku jest cerkiew greckokatolicka p.w. Podniesienia Krzyża Świętego, użyczona przez Kurię Greckokatolicką na Kresowy Dom Sztuki, miejsce licznych imprez kulturalnych, kościół parafialny p.w. Niepokalanego Serca NMP z 1934-1952 z XV-wieczną gotycką kropielnicą oraz Prywatne Muzeum Skamieniałości i Minerałów Roberta Szybiaka (ul. Krasickiego 3 – otwarte po uzgodnieniu telefonicznym), które zawiera kilkaset skamieniałości, głównie zebranych na Podkarpaciu. Unikatowym eksponatem jest ptak z oligocenu, znaleziony na Pogórzu Przemyskim.

Dubiecko – położone jest nad rzeką San, na Pogórzu Dynowskim; w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim.
Informacje dla turystów, galerie zdjęć, miejsca noclegowe w gospodarstwach agroturystycznych, kwaterach prywatnych oraz informacje o gminie, położeniu odnajdziemy na stronach:
www.dubiecko.pl - samorządowy Portal Internetowy Urzędu Gminy Dubiecko.
www.dubiecko.com - nieoficjalna strona gminy Dubiecko

Znane osoby z Dubiecka: Antoni Bryk - urodzony w Dubiecku, Aleksander Fredro – w latach dziecinnych mieszkał w dworku Dembickich, Ignacy Krasicki – urodzony w Dubiecku. O Dubiecku pisali: Ignacy Krasicki, Aleksander Fredro, Franciszek Karpiński (tutaj napisał kolędę Bóg się rodzi), Aleksandra Konarska (hrabina Krasicka).

{jumi [*6]}

a