wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
poniedziałek, 02 październik 2017 11:22

Prawda brudnej szyby

Napisane przez Juliusz Bolek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Powszechne jest dążenie do czystych szyb, aby przez nie oglądać świat. Bywa jednak często tak, że szkło jest brudne. Generalnie widzowie tego nie lubią. Co innego poeci, ani przez brudną szybę widzą więcej!

 

Nic zatem dziwnego, że najnowsza książka poety Aleksego Wróbla nosi tytuł „Widok przez brudną szybę”. Niby funkcja szkła jest oddzielanie. Brudna szyba stanowi nakładkę na obraz. Jednak w książce Aleksego Wróbla ma ona dużo bardziej metaforyczne znaczenie.

Aleksy Wróbel to inżynier, który za chlebem udał się do Wielkiej Brytanii. I to właśnie na obcej ziemi uaktywniła się Poetycka Dusza, autora „Widoku przez brudną szybę”. To ciekawe, bo przeważnie ludzie oderwani od swojego ojczystego języka mają utrudnioną artystyczną pracę, stąd też zaskoczenie, że we Wróblu w takiej sytuacji zadźwięczały wiersze. Może jednak nie należy się dziwić, skoro poezja to echo wrażliwości. I właśnie przebywanie z obcym światem uruchomiło machinerię emocji.

„Widok przez brudną szybę” to poezja napisana na emigracji, z punktu widzenia emigranta, który nie zatracił się w pogoni za pieniądzem, tylko nadal posiada jakiś dystans do uczestniczenia w wyścigu szczurów. To pozwala mu nie tylko widzieć więcej, ale również o tym pisać. Warto w tym miejscu zauważać, że poglądy Aleksego Wróbla ujawnione w tomiku poetyckim nie są popularne, zwłaszcza, że odnoszą się do swoistego tabu, na temat życia emigrantów.

W książce „Widok przez brudną szybę” Aleksy Wróbel ujawnia często przemilczaną prawdę o życiu na emigracji, o losie emigrantów i o tym co naprawdę oni czują i myślą, co jednak głęboko ukryte jest pod maską zadowolenia, która jest obowiązującym stylem bycia, tak bardzo obcym Polakom. Z tego powodu, być może, tomik nie będzie specjalnie rozchwytywany i nie trafi do masowego obiegu. Jednak należy pamiętać, że poezja bardzo rzadko staje się ulubienicą mas. Wiersze Aleksego Wróbla zrodziły się z wnikliwej obserwacji i potrzeby podzielenia się Prawdą, która jest źródłem poezji. Ta lojalność wobec szczerości jest wielką zaletą utworów zawartych „Widoku przez brudną szybę”. Warto zobaczyć świat, który przez czytelnikami, zdecydował się odkryć Aleksy Wróbel.

__________

Aleksy Wróbel „Widok przez brudną szybę”, Biblioteczka KaMPe, pozycja 25, redakcja Alina Tabisz, Londyn 2017, ISBN 978-0-9935732-8-6

a