poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
piątek, 30 listopad 2012 12:11

Pierwsza fabryka na Księżycu Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artystyczna wizja księżycowej bazy Artystyczna wizja księżycowej bazy fot. wikimedia commons /Kitmacher

Przyszła kolonia księżycowa może użyć drukarek przestrzennych do stworzenia narzędzi ze skał dostępnych na miejscu. Zobacz kto i dlaczego rozwija księżycową budowlankę.

Czego wymaga założenie ludzkiej kolonii na Księżycu? Na myśl nasuwają się: moduły mieszkalne, systemy oczyszczania powietrza, port kosmiczny… Krótko mówiąc cała masa infrastruktury. Jak przetransportować części do jej budowy z Ziemi, gdy nawet wysłanie pojedynczych astronautów to koszt od paruset milionów do kilku miliardów dolarów?

Choć nie zapowiada się, żebyśmy prędko osiedli na naszym pokrytym kraterami satelicie, naukowcy już pracują nad księżycową budowlanką. Na jeden z oryginalniejszych pomysłów wpadł prof. Amit Bandyopadhyay z School of Mechanical and Materials Engineering w Washington State University. Zamierza on użyć technologii drukowania przestrzennego, a jako podstawowy materiał wykorzystać skały księżycowe.

Oczywiście rzetelne badanie wymagałoby włamania się do magazynów NASA i podwędzenie kilku kilo cennych próbek. Badacze z WSU postanowili jednak zastosować inną taktykę i poprosili pracowników agencji kosmicznej o ok. 5 kg zamiennika, który składem i właściwościami nie różni się od skał księżycowych. Prof. Bandyopadhyay wraz z kolegami nie byli pewni, czego spodziewać się po materiale składającym się głównie z tlenków krzemu, glinu, żelaza, wapnia i magnezu. Ku ich zadowoleniu okazało się, że topnienie „księżycowego zamiennika” przebiega bardzo podobnie do topnienia ditlenku krzemu – czyli kwarcu.

Następnie badacze przystąpili do dzieła. Wykorzystując technologię addytywną, wykorzystali quasi-księżycowy materiał do uformowania kilku narzędzi, które wysłali do specjalistów NASA.

- Nie wyglądają rewelacyjnie, ale można je do czegoś wykorzystać – twierdzi prof. Bandyopadhyay. Wierzy, że z pomocą dodatków dostępnych na Ziemi uda się stworzyć trwalszy i bardziej plastyczny budulec – Na razie brzmi to niczym ekscytująca opowieść science-fiction, ale za parę lat może usłyszymy o tym więcej. Tak długo, jak będziemy mogli wykorzystać na księżycu technologię drukowania przestrzennego, będziemy w stanie wydrukować cokolwiek.

Biorąc pod uwagę niemal cudowne właściwości drukarek 3D, już jedna mogłaby stanowić zrąb pierwszej księżycowej fabryki. Do tego transport towarów może być znacznie mniej uciążliwy – w końcu księżycowa cegła waży ok. 6 razy mniej niż ziemska!

[jumi [*7]}

a