poniedziałek, maj 06, 2024
Follow Us
sobota, 10 listopad 2012 11:07

Odsłonięcie muralu na Muranowie Wyróżniony

Napisane przez AK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Odsłonięcie muralu na Muranowie www.srodmiescie.art.pl

10 listopada o godzinie 14.00 przy ul. Nowolipki 17 zostanie uroczyście odsłonięty mural Anny Koźbiel i Adama Walasa, dedykowany Bohdanowi Lachertowi. Następnie w Stacji Muranów (ul. Andersa 15) odbędzie się dyskusja o modernizmie i wernisaż prac twórców muralu.

Nowy mural na murze przy ul. Nowolipki 17 jest dwustronny i związany z powojenną historią Muranowa. Jego głównym bohaterem jest Bohdan Lachert - modernistyczny architekt, który przed wojną tworzył znakomitą spółkę autorską razem z Józefem Szanajcą.

- Przestawiamy młodego Lacherta w stylistyce (zwłaszcza kolorystyce) nawiązującej do neoplastycyzmu, jednego z nurtów plastycznych modernizmu – wyjaśnia Anna Koźbiel, współtwórca muralu. – Nie wypełnia on jednak ściany w całości, od brzegu do brzegu. Sprawia wrażenie jakby był wielkoformatową naklejką o nieregularnym obrysie. To celowy zabieg, dzięki któremu wystająca spod muralu ściana ujawnia całą swoją historię. Widać na niej popękany tynk, starą warstwę farby na której przez lata zbierał się brud, oraz fragmenty graffiti. Ukazanie wszystkich tych warstw ściany ma znaczenie symboliczne - nawiązuje do historii dzielnicy w której powstał, dzielnicy pod której budynkami kryją się gruzy przedwojennych kamienic. Na muralu po drugiej stronie ściany znajduje obraz starszego Lacherta wymyślającego Muranów, z fragmentami planu osiedla, w kolorystyce nawiązującej do archiwalnych dokumentów. Postać Lacherta oraz chmurkę z planem Muranowa budują wybrane i powiększone elementy tego planu. Architekt stworzył Muranów, Muranów tworzy jego.

Na kolorowym tle widać też twarz Józefa Szanajcy – największego przyjaciela Lacherta, z którym architekt działał w spółce autorskiej. Prace Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, którymi zachwycał się sam Le Corbusier zdobywały liczne, prestiżowe nagrody w Polsce i za granicą. Śmierć Szanajcy w pierwszym miesiącu wojny przerwała wszystko. Lachert wiedział, że cokolwiek zaprojektuje, będzie porównywane z poprzednimi jego dokonaniami, zrealizowanymi wspólnie z przyjacielem.

To już drugi mural, który powstał na Nowolipkach z inicjatywy Stowarzyszenia Stacja Muranów, a jego wykonawcami są Anna Koźbiel i Adam Walas. Mecenasem projektu, podobnie jak przy poprzednim muralu, jest Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy. Pierwszy, który funkcjonuje pod nazwą "Mural Esperanto" przy ul. Nowolipki 4, na rogu z ulicą Zamenhofa powstał niemal rok temu.

www.srodmiescie.art.pl

{jumi [*8]}

a