czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
czwartek, 06 wrzesień 2012 11:50

Ognioodporna farba do twarzy Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ognioodporna farba do twarzy wikimedia commons

Nowa farba kamuflująca amerykańskiej armii chroni przed ogniem. Genialny wynalazek uczonych z University of Southern Mississippi pozwoli żołnierzom wyjść bez szwanku nawet z poważnego wybuchu.

 

Większość z nas eksplozje widuje głównie na filmach. To, czego nie poczujemy nawet w najnowocześniejszej sali kinowej, to zabójczy żar bijący z centrum wybuchu. Fala gorąca po detonacji ładunku może osiągnąć nawet 600 stopni Celsjusza – w najlepszym wypadku oznacza to ciężkie rany i blizny, w najgorszym może prowadzić do natychmiastowej i bolesnej śmierci.

Stworzeniem skutecznego środka przeciw ranom powybuchowym zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Southern Mississippi pod auspicjami Departamentu Obrony USA. Wsparcie amerykańskiej armii gwarantuje imponujące wyniki, jednak trudno było przewidzieć rozwiązanie tak genialne i proste zarazem. Okazuje się bowiem, że cienka warstwa farby do twarzy wystarczy, by ocalić człowieka przed śmiercią w płomieniach.

Tradycyjny kamuflaż oparty jest w dużej mierze na tłuszczu i związkach węgla z dodatkiem barwników, co niemal gwarantuje przerodzenie się ofiary wybuchu w żywą pochodnię. Łatwopalne substancje amerykańscy naukowcy zastąpili silikonem, który nie tylko jest ognioodporny, ale jeszcze doskonale rozprowadza się po wszelkich powierzchniach.

Reszta jest dziełem czystego geniuszu. Jak tłumaczy Scientific American, obecne w konwencjonalnych farbach kamuflujących mikrocząsteczki barwnika świetnie odbijają fale świetlne, dzięki czemu można uzyskać odpowiednie kolory maskujące. Jednak aby odbić znacznie dłuższe fale, jak na przykład fale cieplne, potrzebne są dużo większe zbitki tych cząsteczek. Wiążąc je w skupiska wielkości ziarnka piasku, naukowcy stworzyli tarczę odbijającą uderzenie fal gorąca.

Typowy wybuch trwa około dwóch sekund – nowy kamuflaż zapewnia całe 15 sekund zmniejszonej podatności na oparzenia, dając użytkownikowi dość duże pole manewru. Farba sprawdza się w temperaturach przekraczających nawet 500 stopni Celsjusza, a do tego jeszcze odstrasza insekty (choć pewnie nie tak skutecznie, jak wybuch).

Oczywiście potencjalne zastosowania wykraczają daleko poza wzbogacenie żołnierskiego ekwipunku. Twórcy cudownego kamuflażu pracują teraz nad bezbarwną wersją, która już wkrótce może trafić do amerykańskich strażaków.

 

{jumi [*7]}

a