niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
piątek, 29 marzec 2013 12:14

70 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
70 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim fot. mat. promocyjne

W tym roku przypada 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

Podobnie jak w latach ubiegłych, centralnym punktem rocznicowych obchodów, organizowanych przy udziale władz państwowych i miejskich, będą uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. Dzień wcześniej w Teatrze Wielkim wystąpi Izraelska Orkiestra Filharmoniczna pod dyrekcją Zubina Mehty.

W programie oficjalnych obchodów znajdą się:

18 kwietnia, godz. 20.00, Teatr Wielki: uroczysty koncert w wykonaniu Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyrekcją Zubina Mehty (koncert zamknięty - obowiązują zaproszenia),

19 kwietnia, od godz. 10.00: uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem powstańców, prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prezydenta Izraela Shimona Peresa, prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, przedstawicieli rządu RP, Sejmu i Senatu RP, reprezentantów środowisk żydowskich oraz zaproszonych gości. Uroczystości rozpocznie wycie syren oraz bicie w dzwony kościelne. Po części oficjalnej pod pomnikiem odbędzie się, jak co roku, przemarsz trasą walk w getcie pod pomnik Umschlagplatz. Część oficjalna kontynuowana będzie w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. W trakcie uroczystości w Muzeum zostanie zaprezentowany fragment Archiwum Ringelbluma ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego (wydarzenia plenerowe - wstęp wolny; spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich - obowiązują zaproszenia).

Dom Spotkań z Historią (DSH) jako samorządowa instytucja kultury m. st. Warszawy został wyznaczony przez władze miasta do roli centrum informacji o obchodach.

Aktywność Muzeum Historii Żydów Polskich oraz innych organizacji (m. in. Fundacja Shalom, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma) tworzą program rocznicowy projektów towarzyszących. Obchody rozpoczną się w dniu wybuchu powstania, i zakończą się 16 maja – w dniu uznanym za jego symboliczne zakończenie. Tego dnia w 1943 roku Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem i zakończyli akcję likwidacji getta. Większość wydarzeń, przygotowanych na 70. rocznicę powstania, odbędzie się na Muranowie i w pobliżu pomnika Bohaterów Getta, z czego część w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich, które w tym symbolicznym okresie rozpocznie działania w siedzibie i przyjmie pierwszych gości. Tak jak w latach ubiegłych, drugim ważnym rejonem obchodów rocznicowych będzie Plac Grzybowski.

Organizatorzy:
KANCELARIA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Współorganizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich, Teatr Wielki Opera Narodowa, Fundacja Shalom

Organizatorzy projektów towarzyszących:
Dom Spotkań z Historią
Filharmonia Narodowa
Fundacja Humanity in Action
Fundacja im. prof. Mojzesza Schorra
Fundacja Rodziny Nissenbaumów
Fundacja Shalom
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Warszawa - Wola
Instytut Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Instytut Pamięci Narodowej
Masa Krytyczna
Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum Powstania Warszawskiego
Stowarzyszenie Żydowskie Motywy
Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbuma

źródło: www.getto.waw.pl

{jumi [*8]}

a